Budynki w zabudowie bliźniaczej z numerami 5 i 7 wzniesiono około 1922 roku. Mają formę typową dla architektury willowej. Charakterystycznymi elementami są między innymi wykusze oraz drewniana weranda. Górne partie budynku posiadają konstrukcję szachulcową. Zróżnicowane otwory okienne nadają willi secesyjnego wyglądu. Przykryta jest ona wielospadowym dachem krytym dachówką. Obecnie inwestor prowadzi remont obejmujący m.in. wymianę pokrycia dachu.
Budynek jest częścią dawnego osiedla urzędniczego. W pierwszych latach XX wieku za sprawą spółdzielni oszczędnościowo-budowlanej urzędników bydgoskich instytucji na obszarze Bielaw pomiędzy dzisiejszymi ulicami Chodkiewicza i Kozietulskiego powstała kolonia piętrowych, murowanych domów jednorodzinnych z wysokimi, wielospadowymi dachami z czerwonej dachówki. Ich mieszkańcami byli przede wszystkim miejscy i państwowi urzędnicy. Trwa również remont narożnej willi przy skrzyżowaniu z ul. J. Chodkiewicza. Więcej informacji o tym budynku oraz wcześniej zrealizowanych inwestycjach w tej części miasta znajduje się w tekście „Willa z cebulastym hełmem w remoncie”.
Warto wiedzieć
W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Powstają nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.