Po 50. latach Politechnika Bydgoska świętowała dzisiaj (19.12) 500. posiedzenie Senatu, podczas którego nadano tytuł doktora honoris causa prof. Markowi Haratowi oraz przekazano akt notarialny nadający prawa własności Politechnice Bydgoskiej do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego.
W kwietniu 2024 r. Rada Miasta zdecydowała o przekazaniu Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego Politechnice Bydgoskiej w formie darowizny. Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej powstał 1 grudnia 2023 roku, a już w październiku 2024 r. uczelnia przeprowadziła rekrutację na I rok studiów na kierunku lekarskim. Spośród 847 kandydatów wyłoniono 60. osób, które rozpoczęły kształcenie.
Podczas dzisiejszej uroczystości (19.12) Prezydent Miasta Rafał Bruski oraz Rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski, podpisali akt notarialny przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego Politechnice Bydgoskiej. Po zmianach w KRS będzie to Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej.
- Nowo powstały Wydział Medyczny na bydgoskiej uczelni to impuls do rozwoju dla miasta i samej Politechniki. To szansa dla placówek medycznych, które podjęły współpracę z uczelnią. Z tego w ostatecznym rozrachunku skorzystają przyszli studenci i sami pacjenci. Niezwykle cieszę się, że w tym złożonym procesie swoją cegiełkę dołożył również bydgoski samorząd. Jestem przekonany, że okazane wsparcie płynące z różnych miejsc, będzie dodatkowym motywatorem do rozwijania tego, jakże potrzebnego kierunku. Decyzja o przekazaniu Politechnice Bydgoskiej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego, przysłuży się nie tylko rozwojowi uczelni, ale też i całej Bydgoszczy – mówił podczas uroczystości Prezydent Miasta Rafał Bruski.
Podczas dzisiejszej (19.12) uroczystości nadano również tytuł doktora honoris causa prof. Markowi Haratowi, który jest wykładowcą na nowo powstałym Wydziale Medycznym Politechniki. Profesor jest autorem licznych publikacji naukowych. W swojej karierze przeprowadził wiele nowatorskich operacji i zabiegów neurochirurgicznych związanych m.in. z leczeniem choroby Parkinsona, mózgowego porażenia dziecięcego czy też patologicznej otyłości. Prof. Harat to osoba zasłużona dla Bydgoszczy i bardzo zaangażowana w wiele miejskich inicjatyw i projektów. W 2010 roku odsłonił swój podpis w Alei Bydgoskich Autografów, a w 2020 roku otrzymał tytuł „Bydgoszczanina Stulecia” z okazji powrotu Bydgoszczy do macierzy.
- Pięćsetne jubileuszowe Otwarte Posiedzenie Senatu Politechniki Bydgoskiej to okazja wyjątkowa. Tym bardziej, że połączona z uhonorowaniem prof. Marka Harata tytułem doktora honoris causa. Jestem pełen uznania dla osiągnięć medycznych i naukowych Pana profesora. Jednocześnie cieszy mnie, że niezwykłą społeczność Politechniki Bydgoskiej tworzą tacy jak Pan – prawdziwi pasjonaci – mówił podczas uroczystości Prezydent Rafał Bruski. Nazwisko pana Profesora znane nie tylko w Polsce, ale i z zagranicą, opatrzone kolejnym zaszczytnym tytułem, z pewnością stanowi ogromny atut nowo otwartego Wydziału Medycznego. Wysokie aspiracje i pozytywne nastawienie kadry akademickiej przekładają się bowiem na jakość kształcenia oraz skuteczność przyswajania wiedzy przez studentki i studentów. Życzę dobrego czasu, pełnego inspiracji i pomysłów na kształtowanie najwyższych standardów polskiego szkolnictwa wyższego, a także konsekwentnego rozwoju i wielu sukcesów.
Wydział Medyczny PBŚ
Studenci Wydziału Medycznego zdobywać będą wiedzę oraz praktykę w 7 bydgoskich i regionalnych szpitalach. Jednym z warunków odbywania zajęć praktycznych przez studentów było posiadanie prosektorium. Nieużywane prosektorium stało na terenie Szpitala Miejskiego, które dzięki decyzji radnych i Prezydenta Miasta zostało przekazane Politechnice Bydgoskiej. 1 października 2024 r. otwarto w Szpitalu Miejskim na Kapuściskach wyremontowane Prosektorium Anatomii Prawidłowej Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej. Bazę kliniczną dla kształcenia lekarzy na Wydziale Medycznym PBŚ stanowią także inne szpitale w mieście i regionie, w tym 10. Wojskowy Szpital Kliniczny, Szpital MSWiA w Bydgoszczy czy Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Uczelnia planuje kolejne inwestycje związane z infrastrukturą na potrzeby kształcenia medycznego, w tym budowę nowoczesnego centrum symulacji oraz rozbudowanego prosektorium. Na ten cel PBŚ pozyskało blisko 70 mln złotych. Na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim uczelnia przeznaczy kolejnych blisko 10 milionów złotych, o które skutecznie aplikowała w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Warto wiedzieć:
Politechnika Bydgoska to największa i najstarsza publiczna uczelnia w Bydgoszczy, powołana do życia w 1951 r. – nie licząc półakademickiej Akademii Rolniczej działającej w latach 1920-1923. Czterokrotnie zmieniała charakter, strukturę organizacyjną i nazwę – od 1 września 2021 r. funkcjonuje jako Politechnika Bydgoska. Pomysł utworzenia Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej zrodził się w oddziale Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Bydgoszcz w wyniku działań wojennych została zniszczona w mniejszym stopniu w stosunku do wielu polskich miast. Zakłady przemysłowe w Bydgoszczy, które praktycznie niewiele ucierpiały w czasie wojny, wznawiały pracę stosunkowo szybko po zakończeniu działań wojennych. Były budynki, maszyny i urządzenia technologiczne, działała w większości infrastruktura tych zakładów, byli robotnicy i majstrowie. Brakowało natomiast inżynierów, a nawet techników, którzy potrafiliby pracę tych zakładów organizować i rozwijać. Szkoła powołana została do życia w czerwcu 1951 r., ale formalnie nastąpiło to 10 stycznia 1952. W 1964 r. szkołę wieczorową przekształcono w Wyższą Szkołę Inżynierską, jednocześnie powołano do życia Wydział Telekomunikacji i Elektrotechniki, a rok później – Wydział Ogólnotechniczny. W 1967 r. powstał Wydział Budownictwa Lądowego z dwoma kierunkami studiów: budownictwa miejskiego i przemysłowego oraz budowy dróg i ulic. 18 listopada 1968 r. uczelnia otrzymała imię Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Równolegle z rozwojem studiów technicznych, w połowie lat 60. utworzono w Bydgoszczy filię Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Opierała się ona m.in. na dorobku Instytutów Rolniczych, istniejących w Bydgoszczy od 1906. W sierpniu 1974 r. doszło do połączenia Wyższej Szkoły Inżynierskiej oraz bydgoskiej Filii Akademii Rolniczej w Poznaniu w jedną uczelnię: Akademię Techniczno-Rolniczą im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Równocześnie rozpoczęto budowę ośrodka szkół wyższych w Nowym Fordonie.