- Przeniesiemy Państwa do lat 30. kiedy toczyła się akcja filmu Vabanku. Nie trzeba przypominać, że jednym z jego głównych bohaterów był Gustaw Kramer, którego zagrał Leonard Pietraszak, bydgoszczanin i admirator naszego miasta. Jak sam mawiał: "Życie można przeżyć byle jak, ale można również żyć z pasją," dlatego idąc za tymi słowami na gości czekać będzie widowisko historyczne i scenki rodzajowe (filmowe i z XX-lecia międzywojennego przygotowane przez rekonstruktorów historycznych i uczniów realizujących swoją pasję historyczną w III Liceum Ogólnokształcącym. Historyczny piknik jest organizowany w celu upamiętnienia Leonarda Pietraszaka – mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego.
W ramach widowiska zaprezentowane zostaną między innymi: kawiarnia nad kanałem, punkt wojskowy, stoisko z kulturą materialną z epoki, punkt medyczny, pucybut, gazeciarz, który będzie roznosił specjalnie przygotowaną jednodniówkę z życiorysem Leonarda Pietraszaka, konkursy historyczne. Chętni będą mogli wziąć udział w grze miejskiej „Nad Kanałem w XX-leciu Międzywojennym.”
Na godzinę 18:00 zaplanowane zostało uroczyste nadanie imienia Leonarda Pietraszaka bulwarowi zlokalizowanemu między IV a V śluzą, po południowej stronie Kanału.
Imprezę uświetni koncert muzyki nawiązującej do motywów muzycznych z filmu Vabank i epoki, w której toczyła się akcja filmu. Koncert odbędzie się na scenie zlokalizowanej na skwerze przy bulwarze Sebastiana Malinowskiego.
Link do wydarzenia TUTAJ.
Wydarzenie jest organizowane przez Muzeum Kanału Bydgoskiego, Fundacja Kanał Cooltura , Kanał Kultura - koncerty nad Kanałem Bydgoskim, Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy Sarmackie Dziedzictwo Drukarnia Diamond, Bzzzt Cafe w ramach obchodów 250 - lecia budowy Kanału Bydgoskiego
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz (Bydgoski Budżet Obywatelski).
Vabank – Leonard Pietraszak nad Kanałem, 5 października br. (sobota), godz. 16:00, skwer przy bulwarze im. Sebastiana Malinowskiego i ul. Kanałowej. Wstęp wolny.
Więcej o urodzinach Kanału Bydgoskiego TUTAJ. Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.
Warto wiedzieć:
Leonard Pietraszak odgrywał szczególną rolę w historii Bydgoszczy. Był wyjątkowym aktorem i człowiekiem, miłośnikiem naszego miasta. Honorowy Obywatel Bydgoszczy. Podczas ostatniej sesji (25 września br.) Rada Miasta Bydgoszczy jednogłośnie zdecydowała, że bulwar łączący IV i V śluzę nad Kanałem Bydgoskim będzie nosił imię Leonarda Pietraszaka. Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 roku w Bydgoszczy. Pierwsze lata życia spędził na ulicy Gdańskiej 95, a po II wojnie światowej trafił na Okole, na ul. Grunwaldzką 38. Droga do wymarzonego zawodu aktora wiodła Leonarda Pietraszaka pokrętnymi ścieżkami. Na Okolu poznał Edwarda Rinke – wybitnego pięściarza, któremu dzięki swojej profesji udało się cało przejść okrucieństwa wojny. W 1954 roku ukończył IV Państwową Szkołę Stopnia Licealnego i Podstawowego – późniejsze III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy. Po ukończeniu jedenastolatki Pietraszak pracował w „Ilustrowanym Kurierze Polskim” w Bydgoszczy, rozpoczął studia chemiczne na UMK w Toruniu, był instruktorem ds. prenumeraty w „Ruchu”. 19 czerwca 1959 roku zadebiutował jako aktor w teatrze, a rok później ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. W latach 1960–1962 był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, a od 1962 do 1965 roku aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Następnie występował w teatrach warszawskich: w latach 1965–1971 w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedia, a w latach 1977–2008 w Teatrze Ateneum. Wielbiciele teatru pokochali go między innymi za rolę Gustawa w „Ślubach panieńskich", Łopachina w „Wiśniowym sadzie" czy Romea w sztuce „Romeo i Julia". W czasie swojej wielkiej kariery znalazł się w obsadzie ponad 100 filmów i seriali, spośród których największą sławę przyniosły mu „Vabank”, „Czarne Chmury” czy „Czterdziestolatek”. Nie można jednak zapominać o wielu innych wybitnych kreacjach takich jak choćby „Kingsajz”, „Siedlisko” czy „Złoto Dezerterów”. Był wielokrotnie odznaczany, nagradzany, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2018 roku jest również Honorowym Obywatelem Bydgoszczy. Obok swojego wielkiego talentu i niezwykłych umiejętności, był również znawcą i kolekcjonerem dzieł sztuki z okresu Młodej Polski. W 2021 roku Wanda i Leonard Pietraszakowie przekazali Bydgoszczy kilkadziesiąt obrazów wybitnego mistrza Jana Stanisławskiego i jego uczniów. Można je na stałe oglądać w Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego przy ulicy Gdańskiej. Aktor zmarł 1 lutego 2023 roku w swoim domu w Warszawie. Jego życzeniem było spocząć razem ze swoją ukochaną matką. Prochy Leonarda Pietraszaka złożono 7 lutego na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.
Kanał Bydgoski naszą dumą
W ostatniej dekadzie zrealizowaliśmy szereg zadań związanych z rewitalizacją samego Kanału jak i przyległych do niego terenów rekreacyjnych. Zbudowaliśmy nowe ścieżki pieszo-rowerowe, place zabaw, elementy małej architektury, wybieg dla psów, posadziliśmy nowe drzewa, przebudowaliśmy kładki. Przy zabytkowych śluzach przeprowadziliśmy też prace konserwatorskie. Przy ul. Staroszkolnej utworzyliśmy Muzeum Kanału Bydgoskiego. Co roku nad Kanałem organizujemy wiele imprez plenerowych - koncerty, pokazy historyczne, potańcówki. Chętni mogą też bezpłatnie wypożyczyć kajak. Część zadań podnoszących atrakcyjność parku otaczającego Kanał wybrali bezpośrednio mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. W tym roku oddaliśmy do użytku rozbudowany o nowe części pszczeli plac zabaw oraz eleganckie podświetlane fontanny. Przed nami kolejne inwestycje. Trwa umacnianie brzegów Kanału po stronie Okola. Opracowaliśmy projekt iluminacji śluz. Wiosną prowadziliśmy konsultacje, które określą docelowe wyposażenie i rozwiązania służące rewitalizacji otoczenia Kanału Bydgoskiego. Koncepcja zagospodarowania otoczenia Kanału Bydgoskiego wyznaczy docelowe kierunki zagospodarowania terenu.
Vabank nad Kanałem Bydgoskim – świętujemy dalej!
opublikowano 2024-10-03 przez ms, ostatnia modyfikacja 2024-10-03 12:01
Ostatni weekend świętowania 250 urodzin Kanału Bydgoskiego będzie wyjątkowy. W sobotę, 5 października br. upamiętnimy Leonarda Pietraszaka, aktora, bydgoszczanina, miłośnika naszego miasta. Vabank – Leonard Pietraszak nad Kanałem rozpocznie się o 16:00 na skwerze przy bulwarze im. Sebastiana Malinowskiego i ul. Kanałowej. W czasie wydarzenia uroczyście nadane zostanie imię L. Pietraszaka bulwarowi między IV a V śluzą. Tego wieczoru odbędzie się również laserowy pokaz przestrzenny. Na kurtynie wodnej przedstawiona zostanie historia Kanału Bydgoskiego – światłem malowana w formie animacja laserowej. Wstęp wolny.