logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Urban Lab. Bydgoszcz dla Młodych




Bydgoszcz rozpoczyna realizację projektu Urban Lab – Miasto dla Młodych. Jego głównym celem jest włączenie młodych mieszkanek i mieszkańców we współtworzenie Miasta. Na projekt pozyskaliśmy blisko 4 mln złotych unijnego dofinansowania. Urban Cafe rozpocznie działalność od 16 stycznia br.


- Bydgoszcz jako jedno z  9 miast w Polsce rozpoczyna realizację Projektu Urban Lab – Miasto dla Młodych. Znaleźliśmy się wśród wyróżnionych miast takich jak: Białystok, Kielce, Lublin, Opole, Rzeszów, Toruń, Szczecin, czy Zielona Góra. W ciągu najbliższych 4 lat mamy do wykorzystania 4 mln złotych na naszą autorską koncepcję, którą przez ostatnie miesiące tworzyliśmy wspólnie z partnerami - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta. 

Głównym celem projektu jest włączenie młodych mieszkańców i mieszkanek do współtworzenia Miasta. Chcemy, aby Miasto Bydgoszcz było przyjazne młodym ludziom poprzez realne zwiększenie ich partycypacji w życiu Miasta oraz wypracowanie innowacyjnych narzędzi i rozwiązań dla wszechstronnej współpracy oraz profesjonalnego wspierania aktywnych mieszkańców i mieszkanek.

- Projekt kierujemy szczególnie do mieszkańców w wieku 13 do 35 lat – grupy, która posiada lub niedługo będzie posiadać czynne prawo wyborcze i wpływać na wypracowywanie rozwiązań dla przyszłości swojej i kolejnych pokoleń. Zależy nam przede wszystkim na poprawie jakości życia młodych, stworzenie warunków dla lepszego i godnego życia, w konsekwencji zatrzymanie młodych w  Bydgoszczy - mówi Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej UMB. I dodaje: Przed nami 4 lata intensywnych i inspirujących działań razem z młodymi Bydgoszczankami i Bydgoszczanami. Wierzymy, że dzięki Urban Lab przybliżymy się do spełnienia naszej Wizji i BYDGOSZCZ w 2030 roku będzie miastem, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec znajdzie odpowiednie warunki rozwoju, to miasto zapewniające bydgoszczankom i bydgoszczanom najlepsze rozwiązania na każdym etapie życia – dobre miejsce do życia.

Projekt jest realizowany we współpracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, współfinansowany w ramach programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027. Miasto Bydgoszcz pozyskało na realizację projektu 3 988 995 zł. 

Czym jest Urban Lab Bydgoszcz?
Urban lab to instrument współpracy międzysektorowej wielu partnerów: miasta z młodymi bydgoszczanami i bydgoszczankami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorstwami (od lokalnych mikroprzedsiębiorstw, po globalne koncerny) oraz podmiotami naukowymi (uczelnie, szkoły, jednostki naukowo-badawcze, eksperci), instytucjami kultury, mający na celu poprawę jakości życia mieszkańców poprzez innowacyjne rozwiązanie zidentyfikowanych problemów (inicjowanie, testowanie, wdrażanie i ewaluację projektów) oraz wygenerowanie dodatkowej wartości przy wykorzystaniu zasobów miejskich.

Działania i narzędzia w Urban Labie:

  • Urban Cafe – przestrzeń dialogu i współpracy - miejsce spotkań przy kawie, pracy (coworking), sieciowania, inspirujących  wydarzeń w towarzystwie kawy dla każdego Jednym z elementów Urban Cafe jest fizyczna przestrzeń otwarta dla każdego, dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami, w której można napić się dobrej kawy i porozmawiać o mieście, jego potencjałach i problemach, podzielić się pomysłami oraz zaproponować rozwiązania. To także przestrzeń kreatywna, wpływająca na aktywizację społeczności lokalnej. Będziemy organizować w niej inspirujące wydarzenia, takie jak seminaria, wykłady, debaty, szkolenia, konferencje, warsztaty, pokazy filmów. Może to być także miejsce spotkań mniej oficjalnych, np. członków organizacji społecznych/pozarządowych czy innych grup interesariuszy miejskich. Urban Cafe jest nową formą partycypacji publicznej;
  • diagnoza potrzeb i potencjału młodych dla Miasta Bydgoszczy;
  • Inkubator Praktyka Partycypacjiszereg debat, konsultacji, mających na celu opracowanie Polityki młodzieżowej Miasta;
  • blisko 300 tys. przeznaczonych na granty, w ramach których młodzi będą mogli fundusze pozyskać swoje pomysły działań w mieście;
  • Pracownia Animacji Kultury – gdzie będą realizowane projekty z młodymi, w odpowiedzi na ich potrzeby, w lokalnym kontekście;
  • Akademia Komunikacji;
  • Akademia Smart City;
  • System otwartych danych miejskich.

Gdzie zlokalizowany jest Urban Lab?

Siedzibą Urban Labu jest Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera (ul. Mennica 10) miejsce dobrze znane Mieszkańcom Bydgoszczy, to tutaj będzie było serce Urban Labu, czyli Urban Cafe. To miejsce, które ma inspirować, integrować oraz pobudzać młodych do działania.

Godziny otwarcia UL – pilotażowo na pierwsze 3 miesiące
Poniedziałek – 10.00 – 16.00
Wtorek – 10.00 – 18.00
Środa – 10.00 – 18.00
Czwartek – 10.00 – 18.00
Piątek – 10.00 – 14.00

Kontakt:
tel. 52 585 9273; 52 585 9530
mail
: urbanlab@um.bydgoszcz.pl