logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Upamiętniliśmy Bohaterki i Bohaterów




Dziś, 1 sierpnia mija 80 lat od momentu wybuchu Powstania Warszawskiego. W Bydgoszczy złożyliśmy Hołd Powstańcom z 1944 roku. Główne uroczystości odbyły się na Starym Rynku.


Zanim jednak do tego doszło, w południe zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa wspólnie z miejskimi radnymi w imieniu miasta złożył kwiaty pod pomnikiem Powstańca Warszawskiego na os. Leśnym.

O godz. 15.30 rozpoczęła się msza święta w Kościele Garnizonowym, a po jej zakończeniu nastąpił przemarsz na Stary Rynek. O godz. 17.00 podobnie, jak w całym kraju także i w Bydgoszczy, zawyły syreny alarmowe. To właśnie o godz. 17, 1 sierpnia 1944 r. w Warszawie wybuchło powstanie.

- Powstanie Warszawskie, którego 80. rocznicę dzisiaj wspominamy, było największą bitwą stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem było wyzwolenie stolicy z rąk niemieckich okupantów i odzyskanie niepodległości - szczególnie w obliczu zagrożenia ze strony Związku Sowieckiego, którego armia zbliżała     się od wschodu do Warszawy. Powstańcy doskonale wiedzieli, że stają na barykadach Warszawy przeciwko silniejszemu wrogowi. Wiedzieli, że mogą tę walkę przegrać. Wiedzieli też jednak, że kto nie walczy, już przegrał. A oni nie chcieli poddawać się bez walki - mówił Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

- Dla ówczesnych bohaterów nie liczyły się chłodne polityczne kalkulacje, gabinetowe spory czy pytania o cenę zwycięstwa i sens walki na warszawskich placach, ulicach i skwerach. Powstańcy doskonale wiedzieli, że nikt nie przyniesie Polsce niepodległości w darze - dodał.

Zgromadzeni na Starym Rynku goście na telebimie obejrzeć mogli fragment wywiadu z ppłk. Urszulą Tauer, uczestniczką Powstania, do niedawna mieszkającą w Bydgoszczy, a także obraz "Miasto Ruin", prezentujący animację zniszczonej Powstaniem Warszawy. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej przed kilkoma dniami kapitan AK Krystyny Janiny Majczyńskiej. Na telebimie wyświetlony został również film Jana Komasy "Powstanie Warszawskie".

 

Organizatorami uroczystości byli: Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel oraz Dowódca Garnizonu Bydgoszczy gen. dyw. Artur Kępczyński.

W obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego włączyła się też aplikacja Aktywne Miasta. Dla upamiętnienia bohaterek i bohaterów przygotowano specjalną odznakę okolicznościową za pokonanie 80 km na rowerze, a także grę miejską z ośmioma lokalizacjami do odwiedzenia. Na wykonanie zadań przewidziano 4 dni, od północy 1 sierpnia, do końca weekendu. Aplikacja dostępna jest na www.aktywna.bydgoszcz.pl.
Od kilku dni na Starym Rynku oglądać można wystawę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu.

Warto wiedzieć:
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17. 00, zwanej godziną „W”. Trwało 63 dni i było najdłuższą polską bitwą w czasie II wojny światowej. Akt kapitulacji Powstania przedstawiciele Komendy Głównej Armii Krajowej podpisali w podwarszawskim Ożarowie tuż po północy z 2 na 3 października. Szacuje się, że w czasie dwóch miesięcy walk zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Straty poniosło też wojsko polskie: 16 tys. żołnierzy zostało zabitych lub zaginęło, 20 tys. odniosło rany, a 15 tys. żołnierzy trafiło do niewoli.