
Dokładnie 8 maja 1945 roku we francuskim Reims delegacja hitlerowskich Niemiec podpisała akt kapitulacji. II wojna światowa w Europie dobiegła końca. To największy konflikt zbrojny w historii świata, który pochłonął miliony ofiar. W czwartek, 8 maja w Bydgoszczy uroczystości z tej okazji rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.
O godz. 10 w Młynach Rothera rozpoczęła się konferencja historyczna poświęcona 80. rocznicy zakończenia wojny, połączona ze zwiedzaniem wystawy „Inne miasto… Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939–1945)” w Spichrzach nad Brdą – Muzeum Historii Bydgoszczy.
Tegoroczne obchody w naszym mieście rozpoczęły się już w środę, 7 maja. To właśnie wtedy w Exploseum otwarta została wystawa „Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji”. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, odsłania nieznane dotąd fakty z działalności polskiego podziemia niepodległościowego i przybliża dramatyczne losy mieszkańców miasta, którzy stawiali opór nazistowskiemu reżimowi.
Od środy Bydgoszcz jest także gospodarzem 27. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego. Jego uczestnicy w czwartek (8.05) przeszli w korowodzie z placu Teatralnego na Stary Rynek. To właśnie tam odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
- Wojna nie niesie ze sobą niczego dobrego. To czas cierpienia, strat i niepewności. Jednak jest jedna rzecz, która nadaje sens tym trudnym chwilom – dzień, w którym wojna się kończy. Koniec walk to tak naprawdę upragniony powrót do pokoju, nadzieja na odbudowę zniszczeń, pojednanie i możliwość życia bez strachu. Wojna nigdy nie jest rozwiązaniem. Jest jedynie tragicznym etapem, który musi się skończyć, abyśmy mogli rozpocząć życie w pokoju i bezpieczeństwie - mówił Prezydent Rafał Bruski.
- W dniu Narodowego Dnia Zwycięstwa życzę, byśmy zawsze mądrze i odpowiedzialnie korzystali z wywalczonego z tak wielkim trudem daru życia w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Budujmy naszą przyszłość na fundamencie wzajemnego szacunku i troski o pomyślność naszej społeczności. Niech Rzeczpospolita zawsze nas łączy, będąc największym dobrem - dodawał.
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Prezydent Rafał Bruski wręczył podziękowania głównym organizatorom 27. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego.
Oficjalne obchody na Starym Rynku z ceremoniałem wojskowym zakończył koncert artystów z klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich.
W sobotę (10.05) zapraszamy bydgoszczanki i bydgoszczan do Kinoteatru na ul. Dwernickiego 1. O godz. 14 nastąpi ogłoszenie wyników i koncert galowy 27. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego.