Trudny budżet, odpowiedzialne wykonanie

Radni pozytywnie ocenili wykonanie budżetu miasta za 2023 r. udzielając absolutorium prezydentowi Rafałowi Bruskiemu. Mimo ograniczonych dochodów i rosnących wydatków na bieżące utrzymanie udało się zrealizować pakiet inwestycji o wartości prawie pół miliarda złotych.

Wcześniej pozytywną rekomendację dla wykonania budżetu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa.  - Mimo wielu przeszkód mówimy o dobrym wykonaniu budżetu za miniony rok – podkreśla Skarbnik Miasta Piotr Tomaszewski. -  Planując go nie mogliśmy uwzględnić w nim początkowo części ważnych zadań, które były uzależnione od politycznych decyzji poprzedniego rządu. Warunki do prowadzenia odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi mieszkańców były też trudne z innych powodów. Wzrost dochodów pozostawały daleko w tyle za wzrostem inflacyjnym wydatków, szczególnie  dotkliwe było to w przypadku oświaty i komunikacji publicznej. Dlatego szczególnie cieszy to, że utrzymujemy bardzo niski wskaźnik zadłużenia. Nie obarczamy kosztami naszych inwestycji kolejnych pokoleń. Dodatkowo w porównaniu z innymi samorządami jesteśmy dobrze przygotowani do finansowania projektów z dofinansowaniem europejskim w kolejnych latach. W tych trudnych warunkach udało się też zrealizować praktycznie wszystkie zaplanowane zadania inwestycyjne o wartości prawie pół miliarda złotych. Również miejskie spółki zrealizowały inwestycje o wartości ponad pół miliarda złotych. Niestety polityka poprzedniego rządu doprowadziła do sytuacji, w której rozpoczęcie nowych, dużych zadań zostało uzależnione od pozyskiwania dofinansowań. Dlatego liczymy na odwrócenie polityki nowego rządu wobec samorządów i na możliwość strategicznego planowania wydatków inwestycyjnych w oparciu zdrowe, stabilne i przewidywalne  zasady finansowania samorządów.

W ubiegłym roku dochody miasta wyniosły 2,626 mld zł. Wydatki to 2,577 mld zł. Z tej puli 482 mln zł trafiło na inwestycje, między innymi:

• Budowę mostów nad Brdą,
  • Rewitalizację bulwarów,
  • Zakup nowoczesnych tramwajów,
  • Modernizację szkół i przedszkoli,
  • Przebudowę ulic.

Inwestycje finansowane są w oparciu o środki z tak zwanej nadwyżki operacyjnej (dochody bieżące minus wydatki bieżące). Pula tych środków od 2019 roku, czyli wprowadzenia tzw. „Polskiego Ładu” została  mocno uszczuplona. Zamiast zakładanych na 2023 roku 460 mln zł miasto do dyspozycji miało nadwyżkę w kwocie 159 mln zł.