Inwestycja związana z budową drogi S10 pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem realizowana jest w trybie zaprojektuj i wybuduj. Przed rozpoczęciem budowy wykonawcy z którymi podpisane zostały umowy zobowiązani są opracować projekty i uzyskać niezbędne zezwolenia. Decyzja ZRID to finalny etap wieloletnich przygotowań i licznych uzgodnień. Stanowi pozwolenie na budowę, zatwierdza nowe podziały geodezyjne i pozwala przejąć Skarbowi Państwa niezbędne nieruchomości. Decyzję ZRID wydał wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel. Dotyczy ona budowy pierwszego odcinka drogi od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Emilianowo (obwodnica Brzozy) wraz z rozbudową drogi krajowej nr 25 w województwie kujawsko-pomorskim. Realizacją inwestycji o wartości 411 mln zł zajmie się Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. Planowane oddanie do użytku nowego odcinka nastąpi w 2026 roku. Wojewoda powołał też zespół roboczy ds. drogi S10, aby usprawnić działania służb zaangażowanych w proces budowy drogi ekspresowej S10 na etapie uzgodnień między nimi, a także by przyspieszyć dalsze działania po wydaniu decyzji, który będzie odpowiedzialny za koordynację działań.
Dalsze kroki po wydaniu ZRiD
Nowo oddawane odcinki dróg to skrócenie czasu podróży pomiędzy kluczowymi ośrodkami miejskimi w kraju, większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ich realizacja wiąże się jednak z wieloletnim, skomplikowanym procesem, którego częścią jest konieczność pozyskania przez Skarb Państwa nieruchomości pod przyszłą drogę. Wojewoda w postępowaniu administracyjnym wyda teraz decyzje ustalające wysokość odszkodowania za nieruchomości przejęte na rzecz Skarbu Państwa w terminie 60 dni od dnia nadania decyzji ZRiD rygoru natychmiastowej wykonalności. Plac budowy GDDKIA zamierza przekazać wykonawcy w ciągu 14 dni. W pierwszych tygodniach po przejęciu placu, wykonawca zajmie się porządkowaniem placu budowy, jego zabezpieczeniem i niezbędnym zapleczem realizacji prac, by móc przejść do robót ziemnych.
Droga S10 – strategiczna inwestycja dla regionu i kraju
Droga ekspresowa S10 będzie stanowiła jedno z najważniejszych połączeń drogowych, łącząc Szczecin z Warszawą. Dla województwa kujawsko-pomorskiego trasa ta odegra kluczową rolę, umożliwiając szybkie i sprawne połączenie dwóch największych miast regionu – Bydgoszczy i Torunia. Droga Ekspresowa S10 znacząco usprawni również komunikację z województwami wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz mazowieckim, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i poprawy bezpieczeństwa na drogach. O inwestycję od wielu lat zabiegali prezydent Bydgoszczy, parlamentarzyści, radni i mieszkańcy.
Warto wiedzieć
Na trzech pozostałych odcinkach drogi S10 od Emilianowa do Torunia wykonawcy są na etapie końcowych prac projektowych i uzyskiwania niezbędnych decyzji. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie Urzędu Wojewódzkiego oraz GDDKIA.