Historia Teatru Kameralnego w Bydgoszczy sięga pierwszej połowy XX wieku. Szczególnie po II wojnie światowej budynek przy ul. Grodzkiej tętnił życiem, ale w 1988 roku wydawało się, że piękna historia dobiegnie końca. Przez lata budynek stał nieużywany i ulegał powolnemu niszczeniu. Wszystko zmieniło się w 2017 roku, gdy miasto Bydgoszcz rozpisało przetarg na modernizację teatru. Praktycznie cała konstrukcja budynku powstała od nowa. W końcu jesienią 2021 Teatr Kameralny wrócił na ul. Grodzką.
Bardzo ważnym wydarzeniem w historii TK była prapremiera "Matyldy" w marcu 2022 r. Musicalowy hit dla widzów w każdym wieku przeniesiony został do Bydgoszczy prosto ze scen londyńskiego West Endu. Jednocześnie "Matylda" była pierwszą koprodukcją Teatru Kameralnego z warszawskim Teatrem Syrena. Na każdym spektaklu widownia wypełniała się w komplecie. Zwieńczeniem tego entuzjastycznego przyjęcia było przyznanie Nagrody im. Jana Kiepury dla „Matyldy”.
W sumie w ciągu 2023 roku na deskach teatru odbyło się 210 przedstawień, które obejrzało prawie 23 tys. widzów. W minionym roku TK zaprosił na 5 premier. Z myślą o uczniach szkół w tygodniu przestawienia odbywają się w godzinach przedpołudniowych. Inaczej jest w weekendy. Na przedstawienia odbywające się w sobotę i niedzielę bilety rozchodzą się bardzo szybko. Nierzadko rezerwować trzeba je w kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
Jeszcze w tym tygodniu można wybrać się na ul. Grodzką na spektakl „Dzikie łabędzie” a w dniach 26-28 stycznia na legendarną już „Matyldę”.
Dzień Babci i Dziadka w Kameralnym
Babcie i Dziadków z wnuczkami i wnukami Teatr Kameralny zaprasza na czytanie „Legend bydgoskich”. 20 stycznia o godzinie 14:00, dokładnie w 104. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy, w zabytkowej przestrzeni Domku Rybaka w Teatrze Kameralnym, odbędzie się niezwykłe i ciepłe wydarzenie. W tym międzypokoleniowym spotkaniu poznamy bohaterów, których losy miały lub mogły mieć wpływ na nasze miasto.
Teatr zaprasza na performatywne czytanie scenariusza „Legend bydgoskich” autorstwa Karoliny Kasprzak. Bilety TUTAJ.
Edukacja teatralna równie ważna
- Edukacja teatralna w Teatrze Kameralnym pomaga odkrywać, cieszyć się teatrem jeszcze bardziej i bardziej. W minionym roku 2023 odwiedzaliście nas podczas licznych działań i projektów edukacyjnych. Zainicjowaliśmy Letnią Akademię Musicalu, Kameralną Akademię Musicalu Broadway nad Brdą, oraz zrealizowaliśmy niezwykle kreatywny projekt „Wynalazcy” z pogranicza sztuki, teatru, literatury i techniki!!!
Ośmiu wspaniałych teatralnych wynalazców, czerpało wiedzę od specjalistów w dziedzinie mediów, a także tworzyło przez kilkanaście tygodni swoje unikatowe maszyny przyszłości. Naprzeciw Brdy popłynęła rzeka kreatywności. Rok 2023 to również zainicjowanie Kameralnej Akademii Musicalu Broadway nad Brdą. Trzydziestka naszych zdolnych uczniów pogłębia swój warsztat w cyklicznych zajęciach z zakresu sztuki aktorskiej, wokalnej i tanecznej. Adepci sztuki musicalowej, miłośnicy sztuki teatralnej, jak i Ci, którzy lubią spędzać czas w teatrze podczas tworzenia i kreowania przyjaźni znaleźli tu swoje miejsce na ziemi. Cieszy nas, gdy do nas wracacie i możemy spotykać się z Wami w kolejnych naszych projektach. To daje nam energii do kreowania naszej oferty edukacyjnej na następny rok – mówi Weronika Garstecka, specjalistka ds. promocji Teatru Kameralnego.