Nowe archiwum powstaje po północnej stronie ul. Karłowicza (naprzeciw Zespołu Szkół Elektronicznych). Żelbetowy gmach liczy 4 kondygnacje nadziemne. Będzie składał się z dwóch części. W poziome parteru zaprojektowano garaż wielostanowiskowy. Główne wejście do budynku zlokalizowane będzie od ul. Karłowicza.
Projekt pozwalał realizować inwestycję z wykorzystaniem elementów prefabrykowanych (np. gotowych belek, słupów). Dzięki niej wszystkie prace postępowały wyjątkowo sprawnie. Gotowa jest już bryła obiektu. W ubiegłym miesiącu rozpoczął się również montaż okładzin elewacji i wstawianie stolarki okiennej. Wewnątrz trwa montaż niezbędnych instalacji. Zakończenie wszystkich prac planowane jest latem 2023 roku.
Najnowsze trendy
Budynek będzie energooszczędny i przyjazny środowisku. Oświetlenie elewacji będzie zasilane z odnawialnych źródeł energii (ogniwa fotowoltaiczne). Zaprojektowano także zbiornik retencyjny do zbierania wód opadowych. We wnętrzach gmachu znajdą się pomieszczenie czytelni, sala konferencyjna i wystawiennicza, pokoje pracy archiwistów oraz biura. Największą część zajmą magazyny zamknięte dla osób trzecich wraz z pomieszczeniami technicznymi. Warto podkreślić, że projekt przewiduje możliwość rozbudowy gmachu o dodatkową kubaturę nad garażem.
Nowy gmach zapewni przechowywanie 30 tysięcy metrów bieżących akt. Pozwoli to na przeniesienie i pomieszczenie wszystkich zasobów z istniejących już magazynów i zlokalizowania ich wszystkich w jednym miejscu. Dotychczas magazyny zlokalizowane są w kilku miejscach w Bydgoszczy. W nowej siedzibie znajdą się także cyfrowe zasoby instytucji.
Archiwum jest kopalnią wiedzy dla osób zgłębiających historię Bydgoszczy i regionu. W nowym gmachu goście będą mogli korzystać z akt, fotografii, map i dokumentacji technicznej, zarówno w postaci tradycyjnej jak i mikrofilmów bądź skanów. Dzięki nowej siedzibie osoby odwiedzające instytucję zyskają komfortowe warunki do korzystania z akt. Lekcje archiwalne i konferencje będą przeprowadzane w przestronnej sali przeznaczonej nawet dla 50 osób. Koszt budowlanych prac to ponad 50 mln zł. Są one finansowane z budżetu państwa.
Gmach archiwum w liczbach:
- liczba kondygnacji nadziemnych : 4
- powierzchnia użytkowa - 7 525 m2
- koszt prac budowlanych – 50, 3 mln zł