
Pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej nr 18 zabrzmiał 1 września 1945 roku. Szkoła liczyła wówczas 600 uczniów. Osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze, sportowe towarzyszą szkole i jej wychowankom od początku. Dzisiejsza (03.04) uroczystość była wyjątkową okazją do wspomnień. Dzień skłaniał do refleksji i kreślenia planów na przyszłość. Zaproszeni goście składali życzenia, gratulacje, kwiaty oraz upominki.
Przez 80 lat Szkoła Podstawowa nr 18 przeszła wiele reform, zmieniała swoje oblicze. Nigdy nie była jednak tylko miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością. Dzięki staraniom wielu osób szkoła może pochwalić się bogatą tradycją, niepowtarzalnym klimatem i trwałymi więziami. Łączyła i nadal łączy kilka pokoleń – pracowników, rodziców oraz uczniów i absolwentów.
- Z okazji jubileuszu 80-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 18 im. Hansa Christiana Andersena z Oddziałami Integracyjnymi w Bydgoszczy składam Państwu serdeczne podziękowania oraz wyrazy uznania dla zgromadzonego dorobku osiągnięć i sukcesów. Jubileusz to czas świętowania i wspomnień, powrót myślami do ludzi, którzy tworzyli to ważne miejsce oraz docenienia ich szczególnej roli. Kieruję zatem słowa gratulacji i wdzięczności w stronę wszystkich osób, które na przestrzeni ośmiu dekad swoim zaangażowaniem, kreatywną postawą i twórczym talentem przyczyniły się do doskonalenia oblicza placówki. Dziękuję Dyrekcji, wszystkim nauczycielom i wychowawcom za stworzenie przestrzeni bezpiecznej i przyjaznej dzieciom, a także wsparcie, życzliwość oraz wszelkie działania na rzecz wszechstronnego rozwoju uczniów. Gratulując dotychczasowych sukcesów, życzę kolejnych osiągnięć, a także realizacji wyznaczanych zamierzeń i pasji. Niech wytyczaniu nowych celów towarzyszy wytrwałość, twórcze pomysły, zapał i zadowolenie z pełnionej edukacyjno-wychowawczej misji. Uczennicom i Uczniom życzę natomiast, aby szkoła była nie tylko kuźnią wiedzy, ale również miejscem przyjaźni, zrozumienia i tolerancji. Bądźcie konsekwentni w zgłębianiu nauki oraz niestrudzeni w rozwijaniu swoich zainteresowań i pasji na drodze ku przyszłym ambicjom i marzeniom – w imieniu Prezydenta Miasta list gratulacyjny i Medal Prezydenta Bydgoszczy wręczyła zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz. Po części oficjalnej zaprezentowano program artystyczny.
Warto wiedzieć:
Otwarcie szkoły przy ul. Pijarów zaplanowane było na początek października 1939 roku Niestety, działania wojenne opóźniają pierwszy dzwonek, a budynek zostaje zajęty przez wojska niemieckie. Dopiero po wojnie w 1945 roku szkoła zaczyna działalność jako VII- klasowa Publiczna Szkoła Powszechna im. Żwirki i Wigury. Szkoła liczy 600 uczniów, trwa modernizacja. Kierownikiem zostaje Leon Hartman. W 1950 roku stanowisko kierownika obejmuje Franciszek Preuss i jest nim przez kolejne19 lat a w 1966 roku placówka otrzymuje nazwę Szkoła Podstawowa nr 18. Na przestrzeni lat budynek przechodzi kolejne modernizacje. W 1976 dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 18 zostaje mgr Wojciech Oskwarek. Z jego inicjatywy oraz przy akceptacji władz miejskich zostaje podjęta decyzja o modernizacji i rozbudowie budynku. W 1994 r. w kwietniu odbywa się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i nadania szkole Podstawowej nr 18 imienia Hansa Christiana Andersena. Na przestrzeni kilku lat zostają dobudowane kolejne segmenty budynku A, B, C. W roku 1999 przy Szkole Podstawowej nr 18 powstaje gimnazjum nr 33, zostaje otwarta sala gimnastyczna (segment D). W 2000 r. Uchwalą Rady Miasta powołano Zespół Szkół nr 8 im. Hansa Christiana Andersena. W skład zespołu wchodzą Szkoła Podstawowa nr 18 i Przedszkole nr 6. Odrębną administracyjnie placówkę stanowi Gimnazjum nr 33. W tym samym roku odbywa się uroczyste wręczenie szkole sztandaru i otwarcie zmodernizowanego budynku B, tzw. "starej szkoły” powstałej w 1945 r. W 2000 roku zostaje utworzona pierwsza klasa integracyjna a w 2021 r. powstała pierwsza klasa sportowa w gimnazjum (wioślarstwo). W kolejnych latach powstają place zabaw, boisko wielofunkcyjne Orlik. W 2016 r. Prezydent Miasta Bydgoszczy wręczył Dyplom Uznania dla Zespołu Szkół nr 8 za szczególnie efektywną pracę nauczycieli i uczniów. Szkoła, jako jedna z trzech w województwie, wzięła udział w pilotażowym projekcie EDUPOLIS - Kujawsko-Pomorska Platforma Edukacyjna nowoczesna przestrzeń do nauki i pracy dla nauczyciela. Uczniowie osiągają wysokie lokaty w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. Prężnie działa szkolna telewizja GIM-TV. W 2023 r. po 37 latach pracy w szkole w tym 33 na stanowisku dyrektora odchodzi na zasłużoną emeryturę dyrektor Eugeniusz Sobieraj. Nowym dyrektorem zostaje mgr Ewa Szulc. Przestrzeń szkolna zyskuje strefę relaksu dla uczniów i nauczycieli, nowe wyposażenie stołówki i biblioteki, nowy plac zabaw.