logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Smocze głowy znów zdobią ul. Gdańską




Kończy się remont kamienicy przy ul. Gdańskiej 69. Budynek zaprojektował znakomity bydgoski budowniczy Józef Święcicki. Wykusz w osi budynku podtrzymują konsole w kształcie smoczych głów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Kamienicę wybudowano na zlecenie L. Winnickiego, kupca handlującego mąką, z przeznaczeniem na budynek mieszkalny i handlowy. Zaprojektował go znakomity bydgoski architekt Józef Święcicki. Warto dodać, że w kamienicy pod koniec XIX wieku mieszkał tam z rodziną ojczym budowniczego. Budynek wzniesiono został około 1896 roku na planie zbliżonym do litery „C”. Kształtem oraz wyglądem elewacji frontowej rządzi zasada doskonałej symetrii. Jej oś od strony ulicy podkreśla przede wszystkim wykusz. Wizualnie wsparty jest na konsolach w kształcie smoczych głów.

W osi budynku na parterze funkcjonuje przejazd bramny. Po obu jego stronach znajdują się lokale usługowe z łukowatymi witrynami. Elewacje zdobią gzymsy oraz płyciny podokienne wypełnione geometrycznym wzorem. Wyjątkowo rozbudowany jest gzyms pod linią dachu. Po remoncie budynek utrzymany jest w beżowej kolorystyce. Wcześniej odnowiono dach, w którym od strony frontowej osadzone są niewielkie strzeliste lukarny z nietypowymi okienkami  kojarzącymi się z symboliką karcianego trefla.

Bydgoski mistrz

Józef Święcicki był znakomitym budowniczym, przez całe życie związanym z Bydgoszczą. Żył w latach 1859-1913. Pozostawił w mieście wiele przepięknych kamienic. Jego dziełem są m. in. kamienica, w której znajduje się Hotel pod Orłem, kamienica przy Placu Wolności 1 i wiele kamienic na ul. Gdańskiej, Dworcowej, Jagiellońskiej oraz Cieszkowskiego. Wybudował około 60 kamienic, które nadały miastu charakterystyczny rys. Liczba wszystkich projektów, które stworzył jest kilka razy większa. Kamienice zaprojektowane przez mistrza J. Święcickiego nie ustępowały kunsztem obiektom stawianym w ówczesnych europejskich stolicach. Budowniczy często angażował się także w akcje charytatywne: wspierał finansowo bydgoskie sierocińce, szpitale i kościoły.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.