logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozbudowa węzła Szarych Szeregów. Pętla z harmonijną zielenią. Raport nr 13




Trwają prace przy rozbudowie ulicy Wojska Polskiego w obrębie nowej pętli tramwajowo-autobusowej przy ul. Magnuszewskiej. Powstają perony przystankowe, układane są nawierzchnie jezdni i podbijane są tory. Na koniec pętla zyska harmonijne nasadzenia.


Od poniedziałku (29 lipca) w związku z pracami przy ul. Wojska Polskiego w pobliżu nowej pętli wykonawca prac tymczasowo zamknie wjazd do Kauflanda na wysokości małego ronda (przejazd tymczasowy przez torowisko). Do sklepu będzie można dojechać przez wjazd z ulicy Modrakowej, a od ul. Wojska Polskiego przez wjazd do stacji, który znajduje się wcześniej.

Duży zakres prac realizowany jest na samej pętli bliżej ulicy Magnuszewskiej. Nowa pętla na  będzie pozwalała na bardzo wygodne przesiadki. Nie będzie już wykorzystywana wyłącznie w przypadku awarii. Ma umożliwiać również kończenie kursów regularnym liniom bez względu na to, z którego kierunku nadjeżdżają. Dodatkowo na pętli powstaje też jezdnia, która pozwoli zawracać autobusom. Warto podkreślić, że rozmieszczenie peronów i sposób organizacji ruchu pozwolą na bardzo wygodne przesiadki (drzwi podjeżdżających  autobusów będą zwrócone naprzeciwko wejść do tramwajów). Wokół pętli budowane są też nowe chodniki, a wzdłuż ul. Wojska Polskiego dodatkowo wytyczono drogi rowerowe. Będą one łączyć się z ciągami wybudowanymi w poprzednich latach i od ul. Magnuszewskiej do Trasy Uniwersyteckiej. 

Pętla zyska też harmonijne nasadzenia. Tworzyć mają je przede wszystkim koliste kompozycje krzewów. Rabaty tworzone będą z różnych gatunków tawuł, lilaków, płożących jałowców i berberysów. To gatunki bardzo odporne na miejskie warunku. Te kompozycje dodatkowo będą rozdzielone prostymi pasami wysadzanymi kosodrzewiną.

Koszt całej inwestycji (wraz z węzłem Szarych Szeregów) to 65 mln zł. Zakończenie wszystkich prac   planowane jest jesienią. Przebudowa tramwajowego węzła na Wyżynach  to jeden z elementów dużego projektu zakładającego poprawę obsługi komunikacyjnej osiedli górnego tarasu Bydgoszczy (Wzgórze Wolności, Wyżyny, Kapuściska). Wszystkie zadania inwestycyjne wraz z zakupem taboru pochłoną ponad 350 mln zł.