logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozbudowa Opery. Nowy krąg, nowe możliwości. Raport nr 14




Powstają kolejne kondygnacje IV kręgu Opery Nova. To największa inwestycja realizowana w Salonie Miasta. Dzięki rozbudowie powstanie m.in. jedna z większych przestrzeni wystawienniczo-ekspozycyjnych w Bydgoszczy. Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć z postępu prac.


Prace przy rozbudowie Opery Nova rozpoczęły się z początkiem ubiegłego roku. Obecnie budowlańcy pracują już nad kolejną kondygnacją gmachu, w której znajdzie się przestrzeń ekspozycyjno-wystawowa. Elewację tego poziomu zdominują przeszklenia. Wyższe kondygnacje oprą się na wykonywanych obecnie żelbetowych słupach. Wewnątrz zaprojektowano również szyby windowe i klatki schodowe. Z tej części IV kręgu do istniejącego gmachu Opery Nova prowadzić będzie przeszklony łącznik. W ten sposób powstanie jedna z największych w Bydgoszczy przestrzeni wystawowych. Na placu budowy trwa montaż stalowych dźwigarów kolejnego stropu.

Wcześniej powstała konstrukcja dwupoziomowego podziemnego parkingu od strony ul. Karmelickiej. Wzdłuż niej, od strony rzeki, zaprojektowano rampę umożliwiającą wjazd rowerem na kładkę J. Kiepury, a pomiędzy parkingiem i IV kręgiem, ciąg dla pieszych.

Za realizację prac budowlanych przy IV kręgu odpowiada firma Budimex. Prace budowlane pochłoną  ponad 116  mln zł. Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa, co było podstawą do podpisania stosownego porozumienia i skierowania zadania do realizacji. Prace budowlane zakończą się  w przyszłym roku. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją. Inwestycja powstaje przy wykorzystaniu pozyskanych środków unijnych. Z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 na rozbudowę opery udało się pozyskać ponad 24 mln zł.

Duży zakres prac

IV krąg Opery pomieści między innymi :

  • salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób;
  • przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery
  • przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych;
  • salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osoby;  
  • powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.

Druga część inwestycji, która jest dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Garaż połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem Głównym Opery oraz z IV kręgiem. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Pozwoli to uporządkować i nadać estetycznego wyglądu kolejnym terenom w Salonie Bydgoszczy. Na jego dachu zaplanowano zieleń, także dosadzenie drzew.