logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rowerowe zadania rozkręcają się




Trwają zaawansowane prace przy budowie odcinka Wielkiej Pętli Fordonu wzdłuż ul. Wierchowej i Geodetów. Podpisaliśmy również umowę na zaprojektowanie trasy rowerowej przez Bartodzieje. Zleciliśmy też zaprojektowanie nowej infrastruktury rowerowej na odcinkach ulic Pod Skarpą, Wyzwolenia, M. Kolbego i E. Petersona.


Obecnie w budowie znajduję się odcinek Wielkiej Pętli Fordonu. Ciąg pieszo-rowerowy powstaje wzdłuż ulic Wierchowej i Geodetów. Na skrzyżowaniu z ul. Wyzwolenia budowany jest przejazd dla rowerów oraz przejście dla pieszych. Twardą nawierzchnię i wyniesioną formę zyskuje skrzyżowanie ulic Tatrzańskiej i Wierchowej. Za prace odpowiada firma Strabag, z którą jesienią podpisaliśmy umowę o wartości 1,66 mln zł. Prace zakończą się w połowie 2024 roku. Z końcem marca rowerzyści skorzystają natomiast z całej infrastruktury wybudowanej wokół nowych mostów łączących ulicę Fordońską z Toruńską. Odcinki ścieżek dobudowane zostały też wokół skrzyżowania ul. Toruńskiej z Perłową.

W ostatnich dniach podpisaliśmy także umowę na zaprojektowanie nowej infrastruktury dla rowerów na osiedlu Bartodzieje. Łączna długość planowanych  dróg rowerowych w tej części miasta to  ponad 4 km. Większość trasy otrzyma formę  pasów rowerowych wyznaczonych na jezdni oznakowaniem. Za projekt o wartości 1,2 mln zł odpowiadać będzie firma Infra z Leszna.  Zakończenie prac projektowych planowane jest w połowie przyszłego roku. Następnie zlecimy budowę.

Zleciliśmy także zaprojektowanie nowej infrastruktury rowerowej na odcinkach ulic: Pod Skarpą, Wyzwolenia, M. Kolbego i E. Petersona. To kolejny pakiet oczekiwanych zadań, które mają lepiej powiązać bydgoską sieć rowerową z trasami funkcjonującymi w sąsiednich gminach. Ścieżki powstaną na następujących odcinkach ulic:

  • Pod Skarpą (pas rowerowy od Zamczyska do granicy miasta oraz budową małego ronda u zbiegu z ul. Zamczysko, długość 0,4 km,
  • Wyzwolenia (od Sudeckiej do granicy miasta, długość 1,3 km),
  • M. Kolbego (od Waleniowej do granicy miasta, długość 0,9 km),
  • E. Petersona (od Smolińskiego do trasy S10, długość 0,5 km).

Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy prac projektowych, który odpowiadać będzie też za uzyskanie niezbędnych pozwoleń i decyzji. Prace projektowe zajmą około roku. Na realizację tych zadań zamierzamy wykorzystać środki unijne pozyskane na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Warto wiedzieć

Łącznie mamy już 137,5 km kilometrów dróg rowerowych. Ubiegły rok był jednym z najlepszych  pod kątem długości nowych tras rowerowych. Powstało ich prawie 10 kilometrów. Powstały między innymi nowe trasy wzdłuż ul. Smukalskiej, Jeździeckiej, bulwarów nad Brdą, nad Wisłą w Starym Fordonie oraz pasy rowerowe i kontrapasy w Śródmieściu. Więcej informacji o wszystkich tegorocznych projektach  związanych z infrastrukturą rowerową  znajduje się w tekście „Bydgoszcz przygotowuje się na kolejny rowerowy sezon”.