logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rowerowa pętla zyska kolejne odcinki




Wczesną wiosną rozpocznie się budowa pierwszego odcinka Wielkiej Pętli Fordonu na osiedlu Tatrzańskim. Powstają dokumentacje niezbędne do budowy kolejnych fragmentów trasy. W czasie ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Nowego Fordonu wybrali do realizacji następny etap tej trasy przecinający planowany park Akademicki.


Wielka Pętla Fordonu to duży projekt, który zakłada docelowo powstanie nowoczesnej trasy pieszo-rowerowej otaczającej wszystkie fordońskie osiedla oraz łączącej wiele istniejących już dróg rowerowych. W ostatnich edycjach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zaprojektowanie i budową kolejnych odcinków trasy zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców.

Jesienią przekazany został plac budowy odcinka pomiędzy ulicą Tatrzańską i Bora-Komorowskiego. Ciąg pieszo-rowerowy powstanie wzdłuż ulic Wierchowej i Geodetów. Na skrzyżowaniu z ul. Wyzwolenia zaplanowano bezpieczny przejazd oraz przejście dla pieszych. W ramach inwestycji utwardzane lub przebudowywane będą też zjazdy na teren posesji. Twardą nawierzchnię i wyniesioną formę zyska skrzyżowanie ulic Tatrzańskiej i Wierchowej. Za prace odpowiada firma Strabag, z którą podpisaliśmy umowę o wartości 1,66 mln zł. Prace zakończą się w połowie 2024 roku.

Z początkiem września mijającego roku zleciliśmy natomiast zaprojektowanie odcinka pomiędzy Szkołą Podstawową przy ul. Kromera oraz ul. Wierchową. Wartość prac to ponad 300 tysięcy złotych. Dokumentacja i niezbędne pozwolenia zostaną skompletowane do końca 2025 roku. To najbardziej skomplikowany odcinek trasy wymagający m.in. pozyskania gruntów niebędących własnością miasta. Warto dodać, że równocześnie powstaje dokumentacja dla drogi rowerowej, która połączyć ma istniejącą drogę w kierunku Jarużyna z okolicą pętli autobusowej na osiedlu Tatrzańskim.

W listopadzie odebrany został  odcinek trasy w Starym Fordonie, który powstał w ramach rewitalizacji terenów nad brzegiem Wisły. Ma on charakter promenady pieszo-rowerowej. Dobudowane zostały też drogi rowerowe komunikujące go z nabrzeżem.

Miasto posiada także kompletną dokumentację na odcinek pomiędzy osiedlami Szybowników i Tatrzańskim. Zlecenie prac budowlanych zostało wstrzymane ze względu na zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach przy akceptacji projektu przez radę osiedla. Trwa postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

W przyszłym roku zlecone zostanie przygotowanie dokumentacji dla kolejnego odcinka trasy, który przecinać ma planowany park Akademicki położony pomiędzy ulicami Traktorzystów i M. Rejewskiego. To zadanie do realizacji wybrali w trakcie ostatniego głosowania mieszkańcy osiedla Nowy Fordon. Uzyskał ponad 700 głosów.

Komfort i bezpieczeństwo

Wielka Pętla Fordonu tam gdzie jest to możliwe ma posiadać wydzieloną część dla rowerzystów oraz drugą dla pieszych, biegaczy, spacerowiczów. Jej północna część ma przebiegać u podnóża fordońskiego zbocza tak zwanych górek od osiedla Eskulapa do Tatrzańskiego. Poprzez ulice Wierchową i Geodetów łączyć ma się z wałem przeciwpowodziowym otaczającym od wschodu Fordon. W Starym Fordonie powstał już odcinek trasy łączący wał wiślany z ulicą Promenada. Dalej trasa pobiegnie w kierunku Brdyujścia, przekroczy ulicę Fordońską w okolicach ul. Kaliskiego i przez planowany park Akademicki i  dotrze do skrzyżowania ulic Akademickiej i Rejewskiego. Tam połączy się z istniejącą już drogą rowerową wzdłuż ul. Matki Teresy z Kalkuty prowadzącą na osiedle Eskulapa. Długość całego ringu to ponad 20 kilometrów. Asfaltowa nawierzchnia ma zapewniać wysoki komfort poruszania się pieszym i rowerzystom. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniać mają monitoring oraz oświetlenie. Na trasie rekreacyjnej znajdą się m.in. zadaszone stacje przystankowe wyposażone w ławki, oraz inne elementy małej architektury m.in. stojaki na rowery, tablice informacyjne, śmietniki.