logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rada ds. Partycypacji Społecznej w nowym składzie




We wtorek, 15 października br. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady ds. Partycypacji Społecznej nowej kadencji. Podczas spotkania Prezydent wręczył nowym członkiniom i członkom powołania. Rada jest powoływana na okres kadencji Prezydenta Miasta. Przewodniczącym został zastępca prezydenta Łukasz Krupa.


- W składzie Rady są osoby, które pracowały już podczas poprzedniej kadencji, ale także nowi przedstawicieli, m.in. strony społecznej (4 osoby), czy Rad Osiedli (3 osoby), pełnomocnicy (ds. równego traktowania i osób niepełnosprawnych), radny, którzy z nową energią i pomysłami zasilili szeregi Rady. Ich zaangażowanie w działania społeczne i proobywatelskie będą mocnym fundamentem prac Rady nowej kadencji. Ważną rolą Rady jest zapewnienie, że by głos każdej mieszkanki i mieszkańca, bez względu na wiek, status społeczny czy zawodowy, był słyszalny. Mam też nadzieję, że Rada będzie wspierała oddolne inicjatywy i zachęcała do aktywności obywatelskiej, proponując nowe mechanizmy wsparcia dla mieszkanek i mieszkańców, którzy chcą działać na rzecz swoich społeczności – mówił podczas spotkania Prezydent Rafał Bruski. 

Rada ds. Partycypacji Społecznej powstała na podstawie Zarządzenia Nr 456/2024 Prezydenta Miasta Bydgoszczy z dnia 30 lipca 2024 r. Od momentu powołania Rady w grudniu 2017 roku, stała się ona głosem mieszkanek i mieszkańców w kształtowaniu miasta. Dzięki szerokiemu zakresowi działalności, Rada aktywnie angażuje się w proces podejmowania decyzji, konsultując, opiniując i rekomendując działania w ramach programu Bydgoski Budżet Obywatelski oraz innych inicjatyw społecznych, m.in. programu Bydgoskie Konsultacje. Przez lata Rada ds. Partycypacji Społecznej pełniła kluczową rolę 
w procesie budowy społeczeństwa obywatelskiego w Bydgoszczy. Poprzez opiniowanie i rekomendowanie rozwiązań dotyczących Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego oraz innych projektów społecznych, Rada wypracowała zmiany w programie BBO na różnych poziomach – od dużych zadań inwestycyjnych po mikroprojekty osiedlowe. Doświadczenie oraz wiedza osób, które pracowały w Radzie, pozwoliły m.in. na wypracowanie popularnych wśród mieszkańców nowych kategorii projektów ponadosiedlowych (dużych zadań inwestycyjnych), projektów społecznych (zadań miękkich, nieinwestycyjnych) czy mikroprojektów osiedlowych (małych zadań inwestycyjnych do 10.000 zł). Rada wypracowała także rozwiązania dotyczące podziału pieniędzy na zadania osiedlowe z korzyścią dla mniejszych osiedli.
 
Skład rady nowej kadencji TUTAJ.