Przez wiele lat industrialne przestrzenie dawnych Młynów Rothera popadały w ruinę. Po zakupie nieruchomości przez miasto gmach przeszedł kompleksowy remont konserwatorski. W 2019 roku powołaliśmy do życia nową miejską jednostkę – Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, która opiekuje się tym wyjątkowym miejscem i konsekwentnie zagospodarowuje kolejne przestrzenie. Część przestrzeni zyskało już nowe funkcje i znaczenie. Swoje miejsce znajdują tutaj: wydarzenia poświęcone popularyzacji nauki, lokalnemu dziedzictwu czy spotkania kreatywne. W gmachu funkcjonują m.in. stałe wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, „Młyn-Maszyna” i najnowsza „Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – SOWA”. Można też korzystać z punktu widokowego oraz z czterech punktów gastronomicznych m.in. kawiarni Nowe Miejsce. W najbliższym czasie nową aranżację zyskają kolejne przestrzenie, przede wszystkim w gmachu dawnego młyna, gdzie znajduje się strefa wejścia. Trwają postępowania przetargowe związane z przeprowadzeniem niezbędnych prac i w celu wyposażenia strefy wejścia oraz sal konferencyjnych. Po podpisaniu umów prace zajmą około 4 miesięcy.
Strefa wejścia z klimatem
Centralnym punktem obiektu jest Młyn. To tu znajduje się główne wejście do budynku, ulokowane od strony ulicy Mennica. Strefa wejścia to przestrzeń ogólnodostępna. Stąd goście zapraszani są do poszczególnych miejsc. W centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera funkcjonuje Dział Gościnności, który m.in. prowadzi punkt info. To tu kupuje się bilety, pobiera wejściówki oraz można zakupić pamiątki z młyńskiego sklepiku. Teraz ruszamy z etapem docelowego wyposażania tej przestrzeni. Wkrótce w tej części budynku pojawią się meble, które dopełnią funkcjonalności tych pomieszczeń. Znajdą się w tym miejscu: w pełni wyposażona szatnia, lada recepcyjna z prawdziwego zdarzenia i przestrzeń z wygodnymi siedziskami, na których goście będą mogli odpocząć przed spotkaniem, koncertem czy zwiedzaniem wystaw. Design nawiązywać ma do historii miejsca, stąd wiele elementów będzie przypominać o szachulcowej konstrukcji ścian.
Sala konferencyjna jak scena
Na pierwszym piętrze Młyna zaplanowana została nowoczesna sala konferencyjna. Jednymi z jej elementów będą m.in. konstrukcja sceniczna i składane trybuny. Przestrzeń pomieści do 150 osób. Ceglane ściany i oryginalne żeliwne słupy nadają jej wyjątkowego charakteru, co w połączeniu z zastosowaniem nowoczesnych technologii zapewni wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla organizacji konferencji, wykładów czy uroczystości.
Kolejne etapy przed nami
W Młynach docelowo stworzymy także czwartą wystawę adresowana do młodzieży i dorosłych. Jej celem będzie budowanie społecznej empatii poprzez edukowanie o mózgu, procesach w nim zachodzących, zaburzeniach, profilaktyce w kontekście dobrostanu. Poza tym przestrzenie w Spichrzu Mącznym zaadaptowane zostaną m.in. na pracownie edukacyjne, sklep z rękodziełem i designem, pracownia chleba oraz sala zabaw dla dzieci.
Dzieje się w Młynach
Więcej informacji o wystawach i bieżących wydarzeniach znajduje się na stronie https://mlynyrothera.pl/