Przepławka o długości ponad 80 metrów połączy ze sobą wody Brdy młyńskiej płynącej wzdłuż tzw. Bydgoskiej Wenecji i Brdy skanalizowanej (płynącej przy operze). Będzie podzielona na położone kaskadowo komory. Część przepławki zostanie przykryta kratą umożliwiając dojazd do innych obiektów hydrotechnicznych. Przed erozją zabezpieczone zostaną brzegi Młynówki oraz Brdy.
Konstrukcja umożliwi swobodną i bezpieczną migrację rybom i innym wodnym organizmom. Prace są prowadzone na zlecenie PGW Wody Polskie. Pochłoną około 4 mln zł. Będą objęte 8-letnią gwarancją. Pierwsze roboty budowlane w tym miejscu prowadzono przed 4 laty, ale zostały wstrzymane ze względu na konieczność istotnych zmian w projekcie (m.in. w zakresie technologii robót i przebiegu przepławki).
W tym miesiącu rozpoczęły się też prace przy budowie schodów prowadzących z mostu w ciągu ul. Ku Młynom na nabrzeże Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy wzdłuż Młynówki. Powstanie także chodnik, który połączy schody z obecnym bulwarem. Inwestycja skróci drogę m.in. do lokali gastronomicznych położonych naprzeciwko Wyspy Młyńskiej. Zakończenie tych prac prowadzonych na zlecenie ZDMIKP planowane jest jeszcze w tym roku.
W ostatniej dekadzie przebudowane zostały też brzegi Młynówki. Granitowa kostką umocniono prawy brzeg pomiędzy mostem na ul. Ku Młynom i jazem. Zmodernizowano również dyżurkę jazu, który został wyposażony w instalację do rozmrażania.
Dzięki inwestycjom miasta na Wyspie Młyńskiej w ciągu ostatnich lat zrewitalizowano tereny zielone, zabytkowe budynki, oraz przystań. Wybudowano nowe chodniki ścieżki rowerowe, plac zabaw, kładki. W 2021 r. dla zwiedzających udostępniliśmy po rewitalizacji Młyny Rothera, w których sukcesywnie zagospodarowywane są kolejne przestrzenie. W przyszłym roku remontowane będą też natomiast elementy Międzywodzia. To część zadania związanego z rewitalizacją terenów zieleni na Wyspie Młyńskiej. Więcej informacji o tej inwestycji znajduje się TUTAJ.