Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to inicjatywa międzynarodowa, która od 2008 roku jednoczy miliony uczestników w ponad 200 krajach. W Polsce wydarzenie organizowane jest przez Fundację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i przyciąga wszystkich, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie, jak i doświadczonych przedsiębiorców oraz liderów wielu branż.
17. edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) odbędzie się w Polsce w dniach 18-24 listopada br. Tegoroczna edycja, realizowana pod hasłem "Przedsiębiorczość dla każdego", ma na celu promowanie idei przedsiębiorczości dostępnej dla wszystkich – niezależnie od wieku, wykształcenia czy lokalizacji.
Regionalnym koordynatorem ŚTP w województwie kujawsko-pomorskim jest Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR). Do współpracy zgłosiło się łącznie 20 partnerów z regionu, którzy przygotowali blisko 50 bezpłatnych inicjatyw dotyczących rozwijania postaw przedsiębiorczych. W tym roku w naszym regionie ŚTP zawita m.in. do takich miast jak Bydgoszcz, Włocławek, Lipno, Szubin, Wąbrzeźno, Świecie, Chodecz czy wsi takich jak Stary Brześć.
BARR zaprasza na wydarzenia własne
Oficjalne otwarcie ŚTP w województwie kujawsko-pomorskim nastąpi podczas konferencji „Start-Up Bydgoszcz!”, współorganizowanej tym razem z PwC Polska, 18 listopada 2024 r. Tematem przewodnim będą wyzwania czekające przedsiębiorców w 2025 r. 19 listopada spotkamy się online z Państwową Inspekcją Pracy i porozmawiamy o przeciwdziałaniu mobbingowi. Zapraszamy także na stacjonarne wydarzenia organizowane w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, w biurowcu IDEA Przestrzeń Biznesu: „Spotkanie z przedsiębiorczością – instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców” (19.11), „Lejek sprzedażowy w praktyce: od pierwszego kontaktu po finalizację transakcji” (20.11), „Trzy filary biznesu w branży przemysłowej i usługowej” (21.11) i „Zaplanuj sobie sukces! Jak użyć motywacji do tworzenia i realizowania planów biznesowych” (22.11).
ŚTP w Bydgoszczy
Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera zaprasza na spotkanie „Dziedzictwo na talerzu, czyli spotkanie z ekonomią społeczną od kuchni” (18.11), podczas którego uczestnicy dowiedzą się, jak działają przedsiębiorstwa społeczne. W Operze Nova odbędzie się III Bydgoski Kongres Informatyczny „Opera Camp” (18.11), gdzie lokalna społeczność IT po raz kolejny będzie rozmawiać o wyzwaniach stojącymi przed branżą oraz możliwościami integracji i rozwoju. Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan opowie, jak skutecznie pozyskiwać zamówienia Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Banku Światowego (20.11), a Magdalena Andler zaprosi do swojego Atelier, w którym pokaże jak wykorzystać swój wizerunek do budowania trwałych relacji biznesowych (20.11). Stowarzyszenie Pracy Społecznej zaprasza na debatę „Doświadczenia ukraińskiego przedsiębiorcy w Polsce” (20.11). Tradycyjnie nie zawiodły lokalne uczelnie. Wyższa Szkoła Gospodarki zaprasza na spotkanie z pracownikiem Sekcji Aktywizacji Zawodowej, który pomoże w określeniu silnych stron oraz typu osobowości zawodoweji określi możliosci przyszłej ścieżki zawodowej (20.11). Politechnika Bydgoska zaprasza na kreatywne projektowanie rozwiązań biznesowych (20.11). A koło naukowe "Prawo&Biznes" działające przy Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizuje warsztaty praktyczne „Podatek od nieruchomości krok po kroku: od przepisów do praktyki". (21.11).
ŚTP w regionie
Szereg aktywności zaplanowali wieloletni partnerzy ŚTP. Włocławskie Centrum Biznesu - Inkubator Innowacji i Przedsiębiorczości zaprasza na szkolenia poświęcone wykorzystaniu sztucznej inteligencji w procesie budowania kariery, modelom biznesowym w praktyce i spotkanie networkingowe dla przedsiębiorców. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. organizuje wycieczki zawodoznawcze do firm i spotkania z biznesem w powiatach. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży pokaże m.in. jak rozwijać kompetencje przedsiębiorcze za pomocą gry CashFlow, a Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Bydgoszczy, Oddział Zamiejscowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu – jak prowadzić rozgrywkę w „Chłopskiej Szkole Biznesu”.
Jak wyszukać i zapisać się na wydarzenia w ramach ŚTP?
Lista wszystkich wydarzeń dostępna jest na stronie internetowej Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w zakładce „Wydarzenia” tp2024-search.konfeo.com/search. Tam też uczestnicy mogą się rejestrować na poszczególne imprezy – w większości wcześniejsze zapisy są obowiązkowe, a udział jest bezpłatny.
Partnerzy regionalni
Sprawdź już dziś, z czego możesz skorzystać i co zaplanowali partnerzy Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w województwie kujawsko-pomorskim:
- Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny,
- Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu,
- Bydgoski Klaster Informatyczny,
- Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, Oddział Zamiejscowy w Bydgoszczy, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej,
- Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bydgoszczy,
- Lokalna Grupa Działania "Gminy Powiatu Świeckiego",
- Włocławskie Centrum Biznesu - Inkubator Innowacji i Przedsiębiorczości,
- Koło Naukowe "Prawo&Biznes" Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
- Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o.
Więcej informacji o ŚTP w naszym regionie można uzyskać poprzez stronę internetową BARR w zakładce o ŚTP barr.pl/aktualnosci/swiatowy-tydzien-przedsiebiorczosci/ .
W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w naszym województwie: Maciej Górecki – Kierownik Działu Wspierania Przedsiębiorczości, BARR - tel. +48 885 550 233
e-mail: maciej.gorecki@barr.pl