logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Przed nami Festiwal Przeźrocza 2024




„Podróż do wnętrza” - pod takim hasłem odbywać się będzie 10. edycja Festiwalu Filmowego Przeźrocza. Początek już w najbliższą sobotę (24.08).


10. jubileuszowa edycja „Przeźroczy” odbędzie się w dniach 24 - 31 sierpnia br. W tym roku festiwalowi przyświeca hasło „podróż do wnętrza”. Co nas czeka? Tajniki pracy ze sztuczną inteligencją zgłębi  reżyser i fotograf Kobas Laksa, a gościem specjalnym festiwalu będzie Małgorzata Szumowska. - Jak co roku sprawdzimy także gdzie wybrali się w poszukiwaniu tematów młodzi twórcy - dokumentaliści w konkursie Błysk Oka, natomiast aktorka Katarzyna Figura opowie nam o swojej twórczej drodze przy okazji pokazu filmów „Viktoria” i „Żurek”. Nie zabraknie nas w Cukrowni Żnin, Młynach Rothera i Mózgu, nie zdradzimy jeszcze wszystkiego ale powiedzieć, że będzie się działo, to jak nic nie powiedzieć. Przeżyjcie tę podróż z nami! - zachęcają organizatorzy. 

W pierwszym dniu festiwalu (24.08) zaplanowano m.in. koncert „Pogłosie” dźwiękową podróż, w której usłyszymy połączenie etnicznych instrumentów perkusyjnych ze współczesnym instrumentem Rav Vast, a także gitarę elektryczną i akustyczną z wykorzystaniem elektroniki. Całość dopełnią eksperymenty wokalne o zabarwieniu jazzowym, początek wydarzenia o godz. 20:30/plaża, Cukiernia Żnin. Nieco wcześniej o godz. 17:30 zaplanowano seans filmu „Ultima Thule” w reż. Klaudiusza Chrostowskiego, w wyjątkowej sali kinowej urządzonej w silosie.  Po seansie, o godz. 19:15 organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserem na żnińskiej plaży. 

W kolejny dzień festiwalu (28.08) o godz. 20:00 do zaprzyjaźnionego Landschaftu organizatorzy zapraszają w ramach „Kina na suficie” na „Thelmę i Louise” - klasykę filmu drogi w reżyserii Ridleya Scotta. Po projekcji “Kina na suficie” będzie można poruszyć swe ciało i duszę, porozmawiać o filmie z sufitu, omówić dalsze plany festiwalowe. Wstęp darmowy, ilość miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru w kawiarni Landschaft. - W tym roku trochę nas więcej w Młynach. Swoją wizytę rozpoczynamy otwarciem wystawy Kobasa Laksy, o intrygującej chyba większość z nas, sztucznej inteligencji. Spojrzenie kogoś, kto współpracuje z AI, na pewno wiele wyjaśni. Obowiązują zapisy. W przestrzeni dawnych młynów zbożowych zobaczymy też dwa tegoroczne dokumentalne hity - "Zupę z tygrysa" Kacpra Świtalskiego oraz "Drzewa Milczą" Agnieszki Zwiefki. Pierwszy to zabawna opowieść o obwoźnym cyrku, drugi przeciwnie, gorzki obraz sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Na koniec zaproponujemy Wam deser stworzony z absolutnej klasyki i wielokrotnie nagradzane polskie filmy krótkometrażowe WFO - informują organizatorzy. Kiedy? 30.08 (piątek), godz. 11:00, taras przy Spichrzu Mącznym. 

Offowe kino, najlepsze teledyski i jazz – to czeka m.in. na uczestników festiwalu 30 i 31 sierpnia w klubie Mózg. W programie m.in. projekcja filmu Błażeja Grzechnika z Małgorzatą Witkowską aktorką Teatru Polskiego w Bydgoszczy, koncert kwintetu Unleashed Cooperation do fragmentów filmu “Trzy pieśni” Krzysztofa Nowickiego oraz „Czarne Słońca” w reż. Jerzego Zalewskiego oraz spotkanie autorskie po projekcji filmu. Szczegółowy program TUTAJ.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Koloroffon. Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz.