Pomnik tego zmarłego niedawno wybitnego lekarza, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop, odsłonili prezydent Rafał Bruski i uczeń profesora oraz jego przyjaciel, prof. Wojciech Zegarski, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Ławeczka kosztowała 44 tys. zł, pieniądze pochodziły z trzech źródeł: budżetu miasta, darowizny przekazanej przez wdowę, po profesorze, panią Jadwigę Mackiewicz oraz prywatnych darczyńców. Na kilka dni przed uroczystością odsłonięcie ławeczki w fontannie zamontowane zostały skały maskujące dysze i filtry – zadanie to ujęte zostało w budżecie Bydgoszczy w planie inwestycyjnym pn. Rekonstrukcja Bydgoskiej Fontanny „Potop”, w kwocie 55 tys. zł.
Prof. Zygmunt Mackiewicz jest drugim bydgoszczaninem, którego uczczono ławeczką pomnikową. Pierwsza ławeczka zlokalizowana jest u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich – siedzi na niej kryptolog i matematyk, Marian Rejewski, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej, Enigmy.
Profesor Mackiewicz był inicjatorem odbudowy Potopu. To m.in. dzięki jego wysiłkom 26 czerwca 2014 roku, dokładnie 110 lat nastąpiło odsłonięcie fontanny. – Pytają mnie moi koledzy, dlaczego chirurg, medyk zajął się odbudową Potopu? Mam osobisty dług wdzięczności wobec wujostwa, dzięki ich wspomnieniom poznałem tragiczną historię Potopu, barbarzyńsko zniszczonego podczas okupacji niemieckiej - mówił w dniu odsłonięcia fontanny prof. Zygmunt Mackiewicz. - Dzisiaj, po 10 latach działalności jako Stowarzyszenie jesteśmy dumni, że możemy oddać społeczeństwu w pełni zrekonstruowaną, z zachowaniem cech pierwowzoru fontannę.
Zygmunt Mackiewicz był współtwórcą Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, cenionym nauczycielem akademickim i wychowawcą wielu pokoleń lekarzy chirurgów. Opracował m.in. metodę przeszczepiania zastawek żylnych, którą prezentował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. W 2013 r. senat Collegium Medicum UMK przyznał mu doktorat honoris causa za wkład w rozwój chirurgii ogólnej i naczyniowej w Polsce oraz za zasługi położone w rozwój Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Przez 10 lat piastował stanowisko prezesa Stowarzyszenia Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop. Zmarł w wieku 84 lat w październiku 2015 r.
Warto wiedzieć:
Projektantami i wykonawcami pomnika-ławeczki są twórcy Potopu - Jacek Guzera i Michał Pronobis. Figura profesora oparta jest na bazie osobistych fotografii udostępnionych przez jego małżonkę.