Nasz spacer rozpoczynamy przy ul. Kolejowej 4, gdzie znajduje się przystanek kolejowy Ostromecko. Dawniej, była to stacja na której w latach 70. kończyły bieg pociągi pasażerskie, funkcjonował również ruch towarowy. Linia łączyła dawniej ze sobą kilka miast. Stacja Ostromecko znajduje się zaledwie kilka kroków od zespołu pałacowo – parkowego w Ostromecko, a dojazd pociągiem możliwy jest przez cały tydzień.
Kierując się dalej skręcamy w ul. Bydgoską. Przy ul. Bydgoskiej 9 znajduje się zespół pałacowo – parkowy. Jego zwiedzanie możemy rozpocząć od Pałacu Nowego, który stanowi wizytówkę ostromeckiej rezydencji i jest jednym z najpiękniejszych zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Pałac Nowy powstał pomiędzy 1832 a 1840 rokiem i stanowił rezydencję rodziny Schönborn-Alvensleben. Od strony ogrodów znajduje się imponujący taras z szerokimi schodami. Wewnątrz podziwiać można piękne pałacowe pomieszczenia, a także wpisać się do Bydgoskiego Sztambucha, czyli otwartego pałacowego pamiętnika. Pałac Nowy czynny jest codziennie, zwiedzanie jest możliwe od godz. 11:00 – 17:00. Bilety do nabycia w recepcji Pałacu Nowego i w Pałacu Starym, szczegóły TUTAJ.
Po zwiedzaniu Pałacu Nowego, możemy odwiedzić park pałacowy. Na terenie parku pałacowego znajduje się ok. 4,5 tysiąca drzew. Ponad 60 z nich to pomniki przyrody. Część rosła tu na długo przed budową pałaców, wiele z nich nasadzono podczas projektowania ogrodów przy posiadłościach. Ostromecki krajobraz to dzieło samego Petera Josepha Lennégo, wybitnego pruskiego planisty i architekta krajobrazu.
W Pałacu Nowym znajduje się nowo powstała wystawa ponad 8 tysięcy sów z drewna, szkła, metalu, ceramiki, papieru i plastiku. Sowy są darem Eriki i Norberta Boese, którzy przekazali je naszemu miastu, szczegóły TUTAJ.
Wędrowanie ostromeckimi ścieżkami, ułatwi fakt, że zostały nazwane: aleja Schinkla, aleja Lennégo, aleja Alvenslebenów i aleja Mostowskich.
Nieco dalej, wśród bujnej parkowej zieleni znajduje się Mauzoleum, dawne miejsce spoczynku rodzin Schönbornów i Alvenslebenów, w przeszłości – właścicieli Ostromecka. Powstało w 1887 roku jako przykapliczny cmentarz. Zbudowane na planie czworoboku i otoczone ceglanym murem. Prowadzą do niego dwie bramy – posadzka przy wejściu głównym ozdobiona jest efektowną mozaiką, a całość budowli porośnięta bluszczem.
Spacerując wzdłuż alei Mostowskich i Lipowej, warto zajrzeć do włoskiego ogrodu znajdującego się w pobliżu Pałacu Starego. W ostromeckim rosarium, otoczone lawendą i bukszpanem, kwaterach rosną róże – ich odmiany zostały dobrane w taki sposób, aby ogród kwitł od wiosny aż do wczesnej jesieni. Pośrodku stoi fontanna z kamienną rzeźbą.
Za żywopłotem znajduje się staw – znad jego brzegu, pnąc się w górę czteroszpalerową aleją lipową, a potem kamiennymi schodami, dojdziemy do Pałacu Starego.
Pałac Stary to okazała rezydencja zbudowana przez rodzinę Mostowskich w pierwszej połowie XVIII wieku, ok. 1730 roku. Wzniesiono ją na skraju wiślanej skarpy w miejscu dawnego dworu szlacheckiego. Od 2011 roku znajduje się tam kolekcja zabytkowych fortepianów im. A. Szwalbego, jedna z trzech największych tego typu kolekcji w Polsce. Od strony północnej znajduje się taras widokowy skąd rozpościera się widok na ogród włoski i aleję lipową. Pałac otwarty jest od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 17:00. Bilety można nabyć w kasie Pałacu Starego oraz w recepcji Pałacu Nowego.
Pałace w Ostromecku znalazły się w gronie laureatów plebiscytu National Geographic Traveler „Cuda Polski 2024”, więcej TUTAJ.
Gdy zakończymy zwiedzanie całego kompleksu pałacowo – parkowego, wychodząc główną bramą kierujemy się w lewą stronę i idziemy wzdłuż ul. Wiślanej. Trasa poprowadzi nas do ul. Parkowej 2 – tam znajduje się kościół rzymskokatolicki z okolicznym cmentarzem, gdzie kończymy spacer. Kościół św. Mikołaja, św. Stanisława i św. Jana Chrzciciela w Ostromecku, jest niewielką budowlą z prezbiterium zwróconym ku wschodowi, wieżą barokową wzniesioną w latach 1763-1764. Utrwalone na bramie cmentarnej daty 1737 i 1845 mogą oznaczać lata, w których przeprowadzono budowę i renowacje cmentarnego ogrodzenia.
Praktyczne informacje:
Jak dojechać? – linią autobusową nr 40 (przystanek Ostromecko), powrót również z przystanku Ostromecko. Rozkłady dostępne na stronie ZDMIKP. Możliwy jest również dojazd pociągiem, rozkład jazdy dostępny TUTAJ.
Długość trasy – około 3 km. Osobom spragnionym dłuższej trasy, proponujemy kontynuację spaceru do rezerwatu Wielkiej Kępy, a następnie do mostu fordońskiego (długość dodatkowej trasy wynosi ok. 4 km).
Czas spaceru - około 3 godzin (czas uzależniony jest od tego, ile czasu poświęcimy na zwiedzanie zespołu pałacowo – parkowego).
Punkty gastronomiczne: restauracja pałacowa zaprasza gości w godzinach 12:00-20:00 od poniedziałku do piątku, a w weekendy w godz. 10:00 – 20:00. Rezerwacja stolików tel. 785 251 162, więcej TUTAJ. W ofercie restauracji w Pałacu Nowym dostępne są również dwa rodzaje koszy piknikowych. Zamówienia na kosze piknikowe przyjmowane są na dzień przed wizytą pod numerem tel. 785 251 162, do godziny 18:00, a odbiór odbywa się w jadalni w Pałacu Nowym w Ostromecku. Oferta piknikowa jest dostępna do 31 sierpnia. Koszt kosza to 99 zł, szczegóły TUTAJ. Restauracja Ostromecko, ul Bydgoska 8.