Trasę warto zacząć na pętli tramwajowej Łoskoń. To największa bydgoska pętla tramwajowa z elementami zajezdni. W kierunku „górek”, jak mieszkańcy nazywają Zbocze Fordońskie, prowadzi nowa ścieżka pieszo-rowerowa, która będzie elementem Wielkiej Pętli Fordonu.
Na górki wchodzimy ulicą Świętokrzyską. Początek gruntowej ulicy biegnie w malowniczym, leśnym wąwozie. Ulicą Gorczańską dochodzimy do skrzyżowania z Bieszczadzką, przy którym ustawiona jest charakterystyczna kapliczka.
Następnie skręcamy w ulicę Orlińskiego biegnącą szczytem „górek”. Dochodzimy nią do dużego rozwidlenia, z którego przez punkt widokowy kierujemy się na ruiny owczarni. To pozostałości dawnego folwarku „Miedzyń”.
Nad opuszczonymi zabudowaniami góruje Dąb Napoleona rosnący na szczycie pagórka. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie, wedle której cesarz Francuzów obserwował pod jego koroną przejście swoich wojsk przez Wisłę w 1812 roku. Z tego miejsca roztacza się wyjątkowy widok na wschodnią część Fordonu, można dostrzec także ostromecki pałac po drugiej stronie Wisły.
Ulicą M. Rataja dojdziemy do ul. Twardzickiego. U podnóża „górek” w tym miejscu funkcjonuje duży plac zabaw i strefa rekreacyjna.
Na końcu ul. I. Daszyńskiego ustawiony jest pomnik Ikara, przypominający o funkcjonującym na Zboczu Fordońskim dawnym lotnisku szkoły szybowcowej. Ten fakt podkreśla też symbol trzech białych mew w okręgu wbudowany w zbocze i napis "Fordon".
Wytrwałym polecamy jeszcze wspięcie się na jego szczyt. Trud wspinaczki wynagradza wspaniały widok na centralną część Fordonu.
Praktyczne informacje:
- Jak dojechać? – do Łoskonia liniami tramwajowymi nr 3,5,7 lub autobusowymi nr 65 i 81. Powrót z przystanku J. Twardzickiego -J. Przybory liniami autobusowymi nr 40, 69,81,82, 83,89. Rozkłady na stronie ZDMIKP.
- Długość trasy – ok. 6 km (dwa wejścia pod górkę)
- Czas spaceru – ok. 2,5 godz.
- Punkty usługowe - sklepy osiedlowe, pizzeria i lodziarnia na osiedlu Szybowników.