logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pomysł na weekendowy spacer. Wzdłuż strugi wśród drzew




Na spacerowiczów spragnionych leśnych widoków, ptasich koncertów, zdrowego powietrza i wszechogarniającej zieleni zapraszamy na weekendowy spacer wśród drzew w okolice Miedzynia i Błonia.


Naszą wędrówkę rozpoczynamy w okolicach ul. Madalińskiego. Nieopodal znajduje się wejście do parku Błonie oraz wybieg dla psów i skatepark. Kierujemy się w lewą stronę i spacerując wzdłuż ul. Kłosowej przechodzimy przez kładkę. Docieramy do lasu Błonie i spacerujemy al. Ofiar Hitleryzmu. Podczas wędrówki możemy zrelaksować się zanurzając się w odgłosach lasu i jego mieszkańców. Na terenie lasu żyje wiele gatunków małych i dużych ssaków, m.in. kuna leśna, ryjówka, borsuk, lis, dzik oraz sarna. 




Na terenie lasu znajduje się Zielony Punkt Kontrolny - Białe Błota. Tablice wzbogacone są w kody QR, dzięki którym spacerowicze mogą  pozyskać więcej informacji na temat lasu na stronie internetowej nadleśnictwa.


Docieramy do początku leśnej ścieżki edukacyjnej  Białe Błota. Ścieżka została oddana do użytku w 1999 roku. Ma długość 5 km i przebiega lasami leśnictwa Białe Błota. Dlatego lepiej całą trasę zaliczyć jako osobny spacer. Wyznaczono na niej 13 przystanków tematycznych. Ścieżkę możemy zwiedzać pieszo lub rowerem. Czas pieszej wędrówki wynosi około 5 godzin. Można skrócić trasę do 7 przystanków, wówczas wycieczka trwa około 3 godzin. Trasę leśnej ścieżki opisuje wydany na jej temat folder.

Kierując się w prawą stronę, wychodzimy ze  szlaku zielonego i wchodzimy na szlak niebieski. Po drodze pokonamy niewielkie wzniesienia, przysiądziemy na skraju rozległej polany nad strugą oraz wsłuchamy się w odgłosy mieszkańców lasu i szum drzew. 


Wędrując ścieżką możemy zauważyć bogate walory drzewostanu, zróżnicowanie pod kątem gatunkowym, a także wieku. Znajdziemy tutaj m.in. klon zwyczajny, olsze czarną, sosnę zwyczajną, lipę drobnolistną, jesion wyniosły, jarząb pospolity. Mijając rozlewisko po stawie, docieramy do młyna Tańskich. 

Przy ul. Tańskich znajduje się historyczny młyn. Rodzina Tańskich to ostatni przedwojenni dzierżawcy młyna nad strugą. Edmund Tański wraz z rodziną i miejscowymi Polakami przyjmował w swej posiadłości we wrześniu 1939 roku cofających się żołnierzy polskich. Na skraju lasu napotkać można stary nagrobek z napisem upamiętniającym czteroosobową polską rodzinę Tańskich, zamordowaną we wrześniu 1939 roku za pomaganie polskim żołnierzom. Spacer kończymy na ul. Nakielskiej. 

Zaproponowana trasa pieszej wycieczki, łączy się ze szlakiem spacerów weekendowych, które proponowaliśmy wcześniej – trasa nad Kanałem Bydgoskim oraz tereny osiedla Błonie

Praktyczne informacje:

Jak dojechać? Na Dworzec Błonie możemy dojechać autobusem linii nr 53 lub nr 57 (przystanek Stawowa – Schulza).  Wracając z przystanku Nakielska/Tańskich możemy dojechać w różne punkty miasta autobusami nr 56, 62 i 90. Rozkład jazdy dostępny TUTAJ.
Długość trasy – ok.  7 km
Czas spaceru – ok. 2-3 godz.
Punkty gastronomiczne – sklepy osiedlowe na Błoniu i Miedzyniu