Trasę warto zacząć od ronda Jagiellonów i kierując się na południe wzdłuż ulicy Jagiellońskiej odwiedzić Ogród Jagiełły znajdujący się pomiędzy ul. Jagiellońską i Bydgoskim Domem Technika NOT przy ul. K. Gotowskiego. Ogród Jagiełły to pierwszy park miejski założony w 1844 roku. Ogród czeka w najbliższych latach rewitalizacja, szczegóły TUTAJ. Po drugiej stronie ul. Jagiellońskiej znajduje się wejście do Parku Ludowego im. Wincentego Witosa założonego w latach 50. XX w. na miejscu ewangelickiej nekropolii. Ozdobą parku jest stary drzewostan. Na terenie parku znajdują się także dwa pomniki przyrody: dąb szypułkowy oraz kasztanowiec pospolity.
Wychodząc z parku przy ul. Markwarta kierujemy się na rondzie w stronę alei Ossolińskich. Znajduje się tam Dębowa Aleja Zasłużonych, która łączy Plac Weyssenhoffa z rondem Ossolińskich. Swoje drzewo mają tam m.in.: malarz i grafik Leon Wyczółkowski, pisarz Tadeusz Nowakowski, kryptolog Marian Rejewski. Przy ul. Ossolińskich 12 rośnie magnolia pospolita (pomnik przyrody), która należy do najokazalszych oraz najstarszych w Bydgoszczy.
Sąsiadująca ul. Szymanowskiego ocieniona jest 45 jarzębami szwedzkimi. Aleja, która jest pomnikiem przyrody, została nasadzona w sąsiedztwie największej świątyni z zespołem klasztornym – bazyliki rzymskokatolickiej pw. św. Wincentego á Paulo, która znajduje się nieopodal przy alei Ossolińskich 2. Obecny, nowoczesny wygląd otrzymała w wyniku powojennej odbudowy. Jest jednym z największych kościołów w Polsce. Najbardziej charakterystycznym elementem neoklasycystycznego gmachu świątyni jest żelbetonowa kopuła o średnicy 40 metrów. Wartymi uwagi są frontowe drzwi zwane „Drzwiami błogosławieństw” ze względu na zdobiące je płaskorzeźby.
Kierując się na północ i przechodząc przez plac Weyssenhoffa, wchodzimy przy ul. Niemcewicza 2, do nowo zrewitalizowanego ogrodu botanicznego UKW, szczegóły TUTAJ. Kolekcje ogrodu liczą blisko 600 gatunków i odmian drzew i krzewów, rodzimych i obcych, odmian botanicznych (występujących w naturze) i ogrodowych (wyhodowanych odmian ozdobnych). Łącznie gatunków i odmian roślin jest ponad 1200. Na terenie „botanika” znajdują się przyrodnicze ścieżki edukacyjne. Na niewielkim terenie ogrodu (2,33 ha) wykazano występowanie m.in. 24 gatunków ssaków, 70 gatunków ptaków, 42 gatunki pszczół, a także 101 taksonów grzybów. Botanik jest otwarty w dni powszednie w godz. 8:00 – 18:00, w weekendy w godz. 10:00 – 18:00.
Wychodząc z ogrodu przy ul. Chodkiewicza kierujemy się w stronę skweru E. Woyniłłowicza, który znajduje się u zbiegu ulic Ogińskiego i Chodkiewicza. Bydgoszczanie głosujący w ramach BBO zdecydowali, że należy odnowić skwer. Trwają prace, powstają ścieżki, sadzona jest nowa zieleń.
Spacer kończymy przy 100-letnim gmachu dawnego sierocińca przy ul. Chodkiewicza 32. Obiekt obecnie służy policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, szczegóły TUTAJ.
Praktyczne informacje:
• Jak dojechać? – linią autobusową lub tramwajową na rondo Jagiellonów (T 3, 5, 6, 8, 10,11, A 52, 55, 59, 60, 80) powrót z ul. Chodkiewicza (T 4,6,11, lub A 52, 57, 65, 68, 80). Rozkłady dostępne na stronie ZDMIKP.
• Długość trasy – około 2,5 kilometra
• Czas spaceru – około 2 godzin (czas uwarunkowany jest tym, ile czasu przeznaczymy na zwiedzanie ogrodu botanicznego UKW)
• Punkty gastronomiczne – galeria Focus, sklep spożywczy