logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pomysł na weekendowy spacer. Przez bulwary nad Brdą, park Centralny i Wyżyny




Kontynuujemy propozycję weekendowych spacerów. W ostatni weekend tegorocznych wakacji proponujemy spacer po okolicach Starego Rynku i Wyżyn. To idealne miejsca relaksu i wytchnienia, ale też sportowego czy aktywnego popołudnia w rodzinnym gronie.


Nasz spacer rozpoczynamy obok Pałacyku Lloyda, zabytkowego budynku dawnej siedziby przedsiębiorstw żeglugowych. Pałacyk, położony w strefie staromiejskiej nad Brdą, wzniesiony został pod koniec XIX wieku i od początku związany był z żeglugą. Pierwotnie zamieszkiwał w nim kapitan żeglugi Otton Liedtke z rodziną. Następnie został wykupiony przez Bydgoskie Towarzystwo Żeglugi Śródlądowej. W 1920 r. budynek dalej służył żegludze, tym razem pod nazwą „Lloyd Bydgoski”. Reprezentacyjny obiekt z dekoracyjnymi szczytami usytuowany jest  nad prawym brzegiem Brdy, w sąsiedztwie Spichrzy, które również są jednym z symboli Bydgoszczy.


Nieopodal, przy ul. Grodzkiej znajduje się makieta średniowiecznego zamku bydgoskiego. Miniaturę w skali 1:20 stworzono i otwarto w 2010 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Zamek bydgoski wybudowano na planie prostokąta na wzgórzu w XIV wieku w czasie lokacji miasta. Pełnił on ważną rolę obronną podczas wojny z zakonem krzyżackim i potopu szwedzkiego. W czasie najazdu Szwedów został zniszczony. Po wcieleniu Bydgoszcz do zaboru pruskiego, pozostałości po warowni rozebrano i wykorzystano do innych, powstających budynków.

Kierując się na południe, przechodzimy pod mostem Bernardyńskim i spacerując bulwarami im. L. Janty – Połczyńskiego,  napotykamy na kilka pomników przyrody, m.in. topolę białą „Ewa” oraz na wysokości ul. Krakowskiej – kasztanowiec pospolity. 
Most Uniwersytecki w Bydgoszczy jest częścią dwujezdniowej Trasy Uniwersyteckiej wiodącej z ulicy Michała Ogińskiego do ul. Wojska Polskiego. Łączy północne i południowe osiedla miasta: Bielawy i Skrzetusko ze Wzgórzem Wolności. Obiekt położony jest ponad rzeką Brdą oraz ulicami: Jagiellońską na lewym i Toruńską na prawym brzegu rzeki. Most oraz całą Trasę Uniwersytecką oddano do użytku 12 grudnia 2013 r.


Hala lodowa Torbyd, istniejąca od 2018 roku, znajduje się przy hali sportowo-widowiskowej Łuczniczka. Lodowisko Torbyd zostało zbudowane w nowoczesnej formie przypominającej lodowy kryształ. Powierzchnia wynosi 4605 m kwadr., a sama tafla ma wymiary 30 na 60 metrów. Jednocześnie mogą z niej korzystać 240 osoby. Budynek jest wyposażony w funkcje usługowe, m.in. szatnie z szafkami samoobsługowymi, szatnie hokejowe dla zawodników, suszarnie sprzętu hokejowego, punkt handlowy, pomieszczenie medyczne, ogólnodostępne trybuny z uchylnymi siedziskami oraz restauracja z oknem widokowym na taflę lodu. 










W pobliżu  Łuczniczki znajduje się siłownia na powietrzu, plac zabaw, boisko do koszykówki oraz tor z przeszkodami.


Park Centralny założony został w latach 1972-1974 na rozległych łąkach, położonych między Brdą, a ul. Toruńską. Jego powstanie wiąże się z postępującym od lat 60. XX wieku procesem porządkowania i upiększania bulwarów nad Brdą oraz budową w 1970 r. trasy drogowej północ-południe w ciągu obecnej ul. Stefana Wyszyńskiego. W II połowie lat 70. XX w. zbudowano pieszą przeprawę przez Brdę w ciągu ul. Krakowskiej, która znacznie usprawniła dostęp do parku ze strony osiedli, położonych na północ od Brdy. Obecnie, park wyposażony jest w sieć ścieżek z ławkami, posiada na swoim terenie kilka obiektów sportowych.




Przy ul. Toruńskiej 166, na północnym obrzeżu osiedla Wyżyny, znajduje się kościół św. Józefa Rzemieślnika. Kościół zbudowany został w stylu eklektycznym, łączącym cechy neogotyckie i neoromańskie. Na osiedlu Wyżyny zrealizowano wiele zadań w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Wyremontowano m.in. trasę pieszo-rowerową na Jarze Czynu Społecznego, powstał „Skwer Małej Łąki” przy ul. Glinki za basenem i Szkołą Podstawową nr 60 oraz utworzono nowe miejsca do odpoczynku wraz z elementami małej architektury.




















Praktyczne informacje:

Jak dojechać? Na Zbożowy Rynek możemy dojechać autobusem linii nr 51, 52, 55, 56, 58, 59, 60, 61, 64, 80, 99 lub tramwajem nr 2, 9, 11. Wracając z przystanku Wyżyny możemy dojechać w różne punkty miasta tramwajem nr 2, 9, 11 lub autobusem nr 53, 56 i 68. Rozkład jazdy dostępny TUTAJ.
Długość trasy – ok. 3,5 km
Czas spaceru – ok. 2 godz. 
Punkty gastronomiczne – restauracje na Starym Rynku, sklepy osiedlowe