logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pomysł na weekendowy spacer. Czas na os. Leśne




Kontynuujemy propozycję weekendowych spacerów. Dzisiaj proponujemy spacer po okolicach jednej z najbardziej zielonych bydgoskich dzielnic, a więc osiedla Leśnego.


Naszą wędrówkę rozpoczniemy na skwerze im. legendarnego bramkarza Zawiszy Andrzeja Brończyka.

Następnie kierujemy się ścieżką równoległą do ul. Modrzewiowej w kierunku ulicy Gdańskiej. Po skręcie w prawo przechodzimy przez wiadukt i docieramy do Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej 242. Tam warto spędzić trochę więcej czasu. Przedmiotem ekspozycji pierwszego w Polsce Muzeum Wodociągów jest architektura przemysłowa przełomu XIX i XX w. W ramach tzw. ścieżki edukacji ekologicznej eksponowane są liczne, głównie zabytkowe urządzenia wodociągowe: hydranty, zdroje uliczne i pompy. Więcej TUTAJ.

Warto też skorzystać ze znajdującej się tuż obok muzeum pijalni wody.



Po opuszczeniu muzeum udajemy się na dłuższy spacer ulicą Rekreacyjną. Za skrzyżowaniem z ulicą Hippiczną odbijamy lekko w lewo, brukowanym traktem i przez przejazd kolejowy do starego wiaduktu magistrali węglowej nad linią kolejową Bydgoszcz - Toruń.

 

Bliźniaczy obiekt przerzucono nad torami także bliżej centrum. Stamtąd kierujemy się ścieżką przez las na stację Rynkowo-Wiadukt.

Następnie wzdłuż torów linii kolejowej Bydgoszcz - Gdańsk docieramy do ulicy Zaświat (przechodzimy przez kolejny przejazd kolejowy). Tam kierując się w stronę ulicy Rycerskiej mijamy m.in. cmentarz ewangelicki, a następnie nowofarny.

Na tej ostatniej nekropolii spoczywa wielu zasłużonych bydgoszczan.
Spacer kończymy na pętli przy ulicy Rycerskiej. W jej sąsiedztwie znajdują się m.in. pozostałości dawnego dworca towarowego. W najbliższych latach planowana jest jego adaptacja na cele mieszkaniowo-usługowe (więcej TUTAJ).


Praktyczne informacje:
Jak dojechać?

Na Dworzec Leśne możemy dojechać autobusami linii nr 52, 65, 68, 93, 94.
Wracając z pętli Rycerska możemy dojechać w różne punkty miasta autobusami nr 57, 67, 80 oraz tramwajami linii 5, 8 i 9.
Rozkład jazdy dostępny TUTAJ.
Długość trasy – ok. 5 km
Czas spaceru – ok. 2-3 godz. (w zależności od czasu jaki spędzimy w Muzeum Wodociągów.
Punkty gastronomiczne - sklepy osiedlowe na os. Leśnym i Zawisza.
Praktyczne informacje:  Z historią ujęcia wody Las Gdański można zapoznać się TUTAJ.