Bydgoscy strażnicy miejscy każdego dnia kontrolują domowe paleniska. Strażnicy z grupy specjalistycznej (Ekopatrol) sprawdzają paleniska pod kątem spalania odpadów oraz przestrzegania przez mieszkańców tzw. uchwały antysmogowej, która obowiązuje na terenie naszego województwa od 1 września 2019 roku. - Od początku września do 28 października br. na stanowisko dyżurnego Straży Miejskiej w Bydgoszczy wpłynęło łącznie 105 zgłoszeń dotyczących podejrzenia spalania odpadów. W tym samym okresie strażnicy z Ekopatroli przeprowadzili łącznie 192 kontrole pieców. W wyniku tych działań ujawnionych zostało 6 przypadków spalania odpadów w paleniskach domowych. Wszyscy sprawcy wykroczeń zostali ukarani mandatami karnymi. Mandat za spalanie odpadów może wynosić od 20 do 500 zł – informuje Arkadiusz Bereszyński kierownik Zespołu Kontroli i Analiz Straży Miejskiej w Bydgoszczy.
Straż Miejska prowadzi kontrole gospodarstw domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów w kotłach i piecach oraz przestrzegania zapisów „uchwały antysmogowej”. Straż Miejska, a dokładnie wyspecjalizowana grupa funkcjonariuszy określana jako Ekopatrol, upoważniona do kontrolowania gospodarstw domowych i sprawdzania, czy mieszkańcy spalają odpady w instalacjach grzewczych (zgodnie z art. 155 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach) posiada sprzęt do poboru próbek z palenisk w celu przekazania ich do laboratorium i wykrycia spalania odpadów, co stanowi dowód w postępowaniach sądowych. W 2023 r. funkcjonariusze SM wśród nieprawidłowości z zakresu uchwały antysmogowej ujawniali w szczególności braki w dokumentacji technicznej urządzeń grzewczych oraz spalanie drewna o wilgotności przekraczającej 20%. Od początku funkcjonowania tzw. uchwały antysmogowej straż prowadzi intensywne kontrole ukierunkowane na eliminowanie spalania odpadów oraz paliw zabronionych w celach grzewczych. Skupienie aktywności strażników w tym aspekcie przyczyniło się do systematycznego zmniejszania ilości nieprawidłowości z jakimi spotykają się strażnicy. Odsetek naruszenia przepisów na tle ilości kontroli: 2020 r. - 55,4 %, 2021 r. – 50 %, 2022 r. – 32 %, 2023 r. – 19 %.
Powyższe dane wskazują, że w 2020 roku częściej niż w co drugiej kontroli strażnicy potwierdzali, iż mieszkańcy nie stosują się do zakazów spalania odpadów lub paliw zabronionych. Odsetek ten, co roku zmniejszał się i w roku 2023 już tylko mniej niż co piąta kontrola wykazała naruszanie przepisów. Na taki spadek wpłynęły nie tylko kontrole straży ale także polityka miasta w zakresie informowania i dofinansowania wymiany źródeł na ekologiczne oraz zagrożeń jakie ze sobą niesie spalanie odpadów oraz paliw zabronionych. Wśród nieprawidłowości strażnicy najczęściej ujawniali w latach ubiegłych spalanie odpadów poremontowych (ramy okienne, panele laminowane, lakierowane drewno). Zdarzały się jednak także plastikowe opakowania, zabawki, odzież, kolorowy papier zawierający farby drukarskie. Strażnicy spotkali się także w trakcie kontroli ze spalaniem pociętych podkładów kolejowych oraz przepracowanym olejem silnikowym. Występowały także braki w dokumentacji technicznej urządzeń grzewczych lub spalanie zbyt wilgotnego drewna.
Sąsiad Cię truje? Reaguj
Zachęcamy mieszkańców, żeby nie wahali się i od razu zgłaszali Straży Miejskiej podejrzenia, że ktoś pali w piecu śmieciami. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr telefonu 986. W domowych piecach nie ma instalacji oczyszczających, więc jeśli ktoś spala w nich śmieci, takie jak plastikowe butelki, materiały z PCV, buty, odzież czy stare meble powoduje, że do powietrza trafiają bardzo niebezpieczne związki chemiczne. Nawet ten kto pali śmieci i pochyla się nad piecem, już może te niebezpieczne związki wdychać. Każdy z nas ma możliwość segregacji śmieci, a ich spalanie powoduje negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Palisz śmieciami? Spodziewaj się kontroli
opublikowano 2024-11-15 przez KJ, ostatnia modyfikacja 2024-11-15 15:01
Strażnicy miejscy ze specjalnej grupy Ekopatrol od początku sezonu grzewczego dokonują codziennej kontroli domowych palenisk. W ubiegłym roku blisko 1,3 tysięcy kontroli ujawniło ponad 250 przypadków spalania odpadów. Widzisz, że ktoś spała śmieci? Reaguj! Zgłoszenie o tym że ktoś pali w piecu śmieciami, można dokonać anonimowo.