logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ostromecko zaprasza w swoje gościnne progi




Park w Ostromecku to doskonałe miejsce na sielankowe weekendy i leniwe popołudnia. Wypożycz kosz i odpocznij wśród zieleni. W restauracji w Pałacu Nowym można wypożyczyć dwie wersje koszy z menu tradycyjnym i wegańskim wzbogaconych o lokalne przysmaki.


Przestrzeń wokół parku pałacowego to miejsce idealne do długich spacerów, rodzinnych pikników i odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku. W ofercie restauracji w Pałacu Nowym dostępne są dwa rodzaje koszy piknikowych: kosz tradycyjny zawiera 2 tortille z wędzonym kurczakiem, świeżymi warzywami i sosem czosnkowym, sałatkę grecką, chrupiące warzywa z dipem miodowo-musztardowym, 2 porcje owoców sezonowych oraz 2 croissanty z masełkiem mennonickim. Drugą opcją jest kosz wegański, zawierający hummus z chrupkim pieczywem, sałatkę ze świeżymi warzywami i wędzonym tofu, chrupiące warzywa z dipem pomidorowo-miętowym oraz dwie porcje sałatki owocowej.
Zamówienia na kosze piknikowe przyjmowane są na dzień przed wizytą pod numerem telefonu +48 785 251 162, do godziny 18:00, a odbiór odbywa się w jadalni w Pałacu Nowym w Ostromecku. Oferta piknikowa jest dostępna do 31 sierpnia. Koszt kosza to 99 zł, szczegóły TUTAJ.

Po pikniku warto zajrzeć do włoskiego ogrodu znajdującego się w pobliżu Pałacu Starego. W ostromeckim rosarium, otoczone lawendą i bukszpanem, rosną w równych kwaterach róże – ich odmiany zostały dobrane w taki sposób, aby ogród kwitł od wiosny aż do wczesnej jesieni. Pośrodku stoi fontanna z kamienną rzeźbą. W spacerach pomocny będzie parkowy przewodnik z mapą, który kupić można w Pałacu Nowym. W nim, oprócz ciekawostek związanych z Ostromeckiem, znajdziecie zaznaczone trasy spacerowe i ciekawe okazy drzew i krzewów.

Sowy bohaterkami wystawy w Ostromecku

Sowy z drewna, szkła, metalu, ceramiki, papieru, czy plastiku oglądać można na wystawie w Pałacu w Ostromecku. Sowy są darem Eriki i Norberta Boese, którzy przekazali je naszemu miastu. W sumie kolekcja sów liczy 8 tys. sztuk. Państwo Boese przekazali też kwotę 30 tys. euro na aranżację nowego miejsca. Sowy kolekcjonowali przez 50 lat. Teraz efekty ich pasji oglądać można w Pałacu w Ostromecku, więcej TUTAJ.

Warto wiedzieć
Park pałacowy to obszar 36 ha, na którym oprócz bujnych lasów i wkomponowanych w nie ogrodów znajdują się prawdziwe architektoniczne perły. To pałace – Nowy i Stary – obydwa otwarte dla zwiedzających. Na terenie parku pałacowego znajduje się ok. 4,5 tysiąca drzew. Ponad 60 z nich to pomniki przyrody. Część rosła tu na długo przed budową pałaców, wiele z nich zasadzono podczas projektowania ogrodów przy posiadłościach. Ostromecki krajobraz to dzieło samego Petera Josepha Lennégo, wybitnego pruskiego planisty i architekta krajobrazu. Lenné, z tytułem ogrodnika królewskiego, w ciągu swojej kariery założył ponad 250 ogrodów. Jego wizytówką po dziś dzień są m. in. ogrody w Sanssouci w Poczdamie, Tiergarten w Berlinie, a także ogrody we Frankfurcie nad Odrą, Lipsku czy Wiedniu.