
- Z okazji Pana wyjątkowego jubileuszu – setnych urodzin – pragnę złożyć w imieniu własnym oraz mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy głębokiego szacunku za podjęty przed laty trud bohaterskiej walki o wolną Polskę. Niezwykła życiowa droga jest świadectwem niezłomności, odwagi i oddania Ojczyźnie, które stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń naszych rodaków - mówił Prezydent Rafał Bruski.
W piątkowy (28.03) poranek wspólnie m.in. z wicewojewodą kujawsko-pomorskim Michałem Koniuchem, a także gen. bryg. Piotrem Wagnerem, zastępcą szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych składał życzenia jubilatowi. Zanim jednak do tego doszło wyraźnie wzruszony Stanisław Szostak z balkonu bloku w bydgoskim Fordonie wysłuchał zagranego przez orkiestrę wojskową Mazurka Dąbrowskiego, a także pieśni patriotycznych.
Stanisław Szostak urodził się w 1925 roku w Łukowej, w powiecie Biłgoraj. Jesienią 1939 roku rodzina przeniosła się do wsi Osuchy, gdzie jego ojciec działał w konspiracji. W styczniu 1942 r. zaprzysiężony został również Stanisław. Wraz z resztą oddziału w 1943 r. uczestniczył w akcjach samoobronnych nad Tanwią "Kałmukom". W dniach 26-28 czerwca 1944 uczestniczył w bitwie pod Osuchami. W grudniu tego roku został aresztowany przez UB. Przekazany w ręce NKWD w styczniu 1945 r. wywieziony został do łagru w Kuzlu, a potem do kopalni węgla w Połowince na Uralu. Po stracie nogi odesłany został do kraju.