Po zimowej przerwie i niezbędnych przeglądach do życia wracają bydgoskie fontanny. Większość z nich będzie funkcjonować już od 1 maja. W długi, majowy weekend warto wybrać się na Wyspę Młyńską, gdzie uruchomione będzie już Międzywodzie. Woda w kanale spływa z rzeki Młynówki do Brdy dzięki różnicy wysokości sięgającej 3 m. W części dolnej spływa grawitacyjnie, natomiast w górnej - jest pompowana. Kanał ma około 50 cm głębokości. Na Starym Rynku zlokalizowane są dwie fontanny - to „Chłopcy z gęsią” i mgiełka w płycie Rynku, która zostanie uruchomiona po 8 maja. Mamy również dwie fontanny pływające – na „Balatonie” na Bartodziejach oraz na Kanale Bydgoskim. Kolejne wodotryski znajdują się w parkach: fontanna Potop w parku im. Kazimierza Wielkiego, fontanna na Wzgórzu Dąbrowskiego oraz „Chłopcy z rybą” przy skwerze Nowakowskiego. Mieszkańcy będą mieli możliwość skorzystania także z uroków fontanny przy Filharmonii Pomorskiej. Na majówkę tryśnie wodą także fontanna przy Młynach Rothera. Uruchomiona zostanie również fontanna na starym rynku w Fordonie.
Warto wiedzieć
Fontanny uatrakcyjniają krajobraz, łagodzą skutki zanieczyszczenia powietrza tworząc w swoim pobliżu mikroklimat i nasycając powietrze wilgocią. Pozornie proste urządzenia jakimi są fontanny, wymagają bieżącej opieki i konserwacji zarówno w sezonie letnim jak i po jego zakończeniu. Sezon letni trwa od kwietnia do października. W tym czasie co kilka dni, zależnie od panujących warunków atmosferycznych, w fontannach stacjonarnych są myte misy i dokonywana jest wymiana wody, gdyż fontanny te pracują w tzw. obiegu zamkniętym. Utrzymanie ich w ruchu to także bieżące usuwanie awarii, naprawy zniszczonych przez wandali części i inne zabiegi. Przez cały rok natomiast fontanny stacjonarne są systematycznie sprzątane.
Odpoczniemy przy fontannach
opublikowano 2024-04-30 przez KJ, ostatnia modyfikacja 2024-04-30 9:28
Rozpoczynamy uruchamianie miejskich fontann. W trakcie majówki warto wybrać się na Wyspę Młyńską, gdzie uruchomione będzie już Międzywodzie albo odpoczać przy fontannie „Potop”, znajdującej się w parku im. Kazimierza Wielkiego.