- Są osoby, które często na skutek wydarzeń losowych zmagają się z bezdomnością – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - To potężna bariera, która utrudnia wyjście na przysłowiową prostą i wykorzystanie życiowych szans. Dlatego działając w duchu naszej strategii miasta otwartego i solidarnego, reagujemy na takie sytuacje. Nowa, profesjonalna placówka, będzie nie tylko tymczasowym schronieniem, ale przede wszystkim wsparciem dla wielu osób w procesie wychodzenia z kryzysu bezdomności. Zależy nam na mądrej pomocy, dlatego zadbamy też o miejsca do indywidualnych rozmów z pracownikami opieki społecznej. Jednocześnie zależy nam na ograniczeniu wydatków na energię i utrzymanie takich obiektów. Dlatego stawiamy przy tej inwestycji na odnawialne źródła energii oraz bezpieczeństwo.
Umowa podpisana
Kompleks budynków powstanie przy ul. Kaplicznej w pobliżu wiaduktu magistrali węglowej. Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „EBUD” Przemysłówka, która na etapie przetargu przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Zadanie kosztować będzie 9,7 mln zł. W pierwszej kolejności zleciliśmy roboty związane z budową budynku schroniska dla mężczyzn oraz kuchenno-administracyjnego. Zakończenie prac przy tym etapie planowane jest w II połowie przyszłego roku.
Docelowo cały kompleks tworzyć będą 4 budynki o różnych funkcjach:
- Schronisko dla mężczyzn dla 80 osób (w tym 50 miejsc z usługami opiekuńczymi i 30 miejsc bez usług opiekuńczych, budynek o zróżnicowanej wysokości, III-IV kondygnacyjny)
- Schronisko dla kobiet dla 60 osób (w tym 30 miejsc z usługami opiekuńczymi, 30 miejsc bez usług opiekuńczych, obiekt III-kondygnacyjny)
- Noclegownia dla 80 osób (II-kondygnacyjny obiekt lokowany od strony ul. Kaplicznej z 60 miejscami dla mężczyzn i 20 dla kobiet. Na parterze zlokalizowana będzie strefa wejściowa z portiernią, węzłem sanitarnym, magazynem odzieży, jadalnią, która również ma pełnić funkcję świetlicy)
- Obiekt kuchenno-administracyjny (I-kondygnacyjny obiekt, lokowany od strony ul. Kaplicznej, z kuchnią, pomieszczeniami administracyjnymi, magazynami, archiwum, sanitariatami)
Panele na dachu, a wokół drzewa
Budynki będą wznoszone metodą tradycyjną - murowane ze stropami żelbetowymi. Na elewacji dominować ma tynk w jasnym kolorze oraz płytki przypominające cegłę. Cały kompleks otoczony będzie ogrodzeniem. Pomiędzy budynkami zaprojektowano drogę przeciwpożarową zakończoną placem manewrowym oraz miejsca parkingowe dla obsługi. Teren wokół zostanie zagospodarowany zielenią. Projektuje się nasadzenie nowych drzew różnego gatunku (m.in. lip, śliw wiśniowych, a także drzew owocowych w północnej części działki ). Obiekty zostaną wyposażone we wszystkie niezbędne instalacje. Na dachu umieszczone będą panele fotowoltaiczne. Ogrzewanie zapewnią pompy ciepła wspomagane kotłami gazowymi. Kompleks będzie wyposażony w monitoring. Cześć pomieszczeń zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Składamy wnioski o kolejne dotacje
Na rozpoczęcie pierwszego etapu inwestycji miasto pozyskało 3,5 mln dofinansowania ze środków zewnętrznych. W postępowaniu przewidzieliśmy opcję rozszerzenia zamówienia. Złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie inwestycji również środkami z Banku Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Dopłat. Umożliwiłoby to realizację całego przedsięwzięcia łącznie z obiektami schroniska dla kobiet oraz noclegowni. Nowy kompleks docelowo zastąpi dotychczasowe schronisko dla kobiet i mężczyzn, które funkcjonują od lat przy ul. Polanka i Fordońskiej.
Inwestycja w liczbach:
- Liczba wznoszonych obiektów – 2 w I etapie (4 docelowo)
- Liczba miejsc w schroniskach – 80 w I etapie (140 docelowo)
- Powierzchnia terenu – ok. 6500m2
- Koszt I etapu 9.7 mln zł
- Czas realizacji – ok. 18 miesięcy