logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowe autografy na Długiej odsłonięte




Stanisław Lejkowski i Jan Wróblewski w sobotę (26.10) odsłonili swoje podpisy w Bydgoskiej Alei Autografów. Uroczystość połączona była z wystawą na Starym Rynku na którym stanęły m.in. szybowce.


Za nami kolejna uroczystość odsłonięcia autografów na ul. Długiej. Tradycyjnie już laureaci na ul. Długą weszli przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych, a gratulacje składali im m.in. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska.
- Dziś swoje autografy odsłaniają dwaj wielcy bydgoszczanie. Artyści w różnych dziedzinach. To jakość jaką reprezentowali i nadal reprezentują oraz ich dorobek sprawiły, że zostali docenieni. Gratuluje obu panom i cieszę się, że mogę dziś być z Wami podczas tej uroczystości - mówił Prezydent Rafał Bruski.

Jako pierwszy swój podpis odsłonił Stanisław Lejkowski, artysta plastyk, architekt wnętrz. Dla Bydgoszczy tworzył meble, neony, wnętrza, pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. W swoim dorobku projektowym ma m.in. wnętrza Teatru Kameralnego zaprojektowane wraz z Wacławem Leśniewskim, restaurację Zawiszy, Słowiankę, Kino Orzeł, kawiarnię Cristal, kluby Savoy, Zodiak, czy wnętrza Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Stanu Cywilnego.
- Mam straszną tremę, bo niepokoi mnie to, że dożyłem tyle lat i jeszcze zostałem wdeptany w chodnik  - żartował Stanisław Lejkowski. - Życzę wszystkim, by tutaj stanęli, aż do końca Długiej. Dziękuję bardzo za wyróżnienie - dodawał.

Drugi autograf odsłonił wybitny pilot, instruktor, dwukrotny szybowcowy mistrz świata w 1965 i 1972 roku - Jan Wróblewski.
- Dziękuję za tak wielkie wyróżnienie. W lotnictwie zdobywałem najwyższe trofea, ale za moimi sukcesami kryła też praca wielu ludzi - instruktorów, mechaników, techników. Aeroklub Bydgoskich w tamtych czasach intensywnie się rozwijał. Dziękuje tym wszystkim osobom za wsparcie - mówił wzruszony Jan Wróblewski. W 1972 roku Międzynarodowa Komisja Szybowcowa FAI przyznała mu najwyższe światowe wyróżnienie szybowcowe - medal Lilienthala.

W sobotę na Starym Rynku stanęła też wystawa poświęcona obu tegorocznym laureatom. Sporym zainteresowaniem bydgoszczan cieszyły się zwłaszcza szybowce. 

Przypomnijmy, że Bydgoskie Autografy to forma wyróżniania osób szczególnie zasłużonych dla Miasta – działających na rzecz jego promocji, będących ambasadorami Bydgoszczy w Polsce i na świecie. Od 2007 roku swój podpis w Alei Autografów na ulicy Długiej pozostawiło kilkadziesiąt osobistości, reprezentujących wiele dziedzin społecznej i zawodowej aktywności.

Na ul. Długiej znajdują się podpisy:

2007 rok: Ireny Szewińskiej, Jerzego Hoffmana, Adama Sowy, Rafała Blechacza i Zbigniewa Bońka
2008 rok: Lecha Wałęsy (odsłonięty z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca)
2008 rok: Tomasza Golloba, Kazimierza Karabasza, Edmunda Obiały i Katarzyny Popowej-Zydroń
2009 rok: Ireny Santor, Radosława Sikorskiego i Janusza Zemke
2010 rok: Andrzeja Maleszki, prof. dra hab. Marka Harata i gen. Zbigniewa Nowka
2011 rok: Jerzego Derendy i kpt. Bronisława Radlińskiego
2012 rok: Małgorzaty Czajkowskiej-Malinowskiej, Leonarda Pietraszaka i Roberta Sycza
2013 rok: Eleonory Harendarskiej, Jana Kulczyka i Zygfryda Żurawskiego
2014 rok: dr. Zbigniewa Pawłowicza, Michała Winiarskiego i Tomasza Zaboklickiego
2015 rok: Macieja Figasa, Pawła Łysaka oraz prof. dra hab. Zbigniewa Włodarczyka
2016 rok: Beaty Mikołajczyk i Michała Kubiaka
2017 rok: Jerzego Riegla, Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj oraz prof. dra hab. Wojciecha Zegarskiego
2018 rok: Krzysztofa Herdzina, prof. dra hab. Arkadiusza Jawienia oraz prof. Józefa Szali
2019 rok: Jana Rulewskiego, Antoniego Tokarczuka i braci Marka i Tomasza Sekielskich
2020 rok: prof. dra hab. n. med. Aleksandra Araszkiewicza, Marka Gotowskiego oraz dra hab. Janusza Kutty, dra hab. Marka Romaniuka i Stanisława Błażejewskiego (wspólne wyróżnienie)
2021 rok: Igi Baumgart-Witan, prof. dra hab. Piotra Salabera, prof. dra. hab. Mariusza Wysockiego
2022 rok: Hanki Sowińskiej i braci Abramczyków
2023 rok: Marka Chełminiaka, Krystyny Gawek i prof. Romana Ossowskiego
2024 rok: Stanisława Lejkowskiego i Jana Wróblewskiego.