logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nasze muzea z nagrodami!




Bydgoskie Muzeum Okręgowe otrzymało nagrodę w konkursie MUSEJON - w kategorii Edukacja i Regionalizm za projekt Edukacja w Aptece „Pod Łabędziem”. Nagrodę MUSEJON przyznano również Muzeum Wodociągów w kategorii Działalność Naukowa i Wydawnicza za publikację autorstwa Adama Koseckiego „Zbiory Muzeum Wodociągów”.


Celem pierwszej edycji konkursu MUSEJON było wyłonienie i wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych przez muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz promocja działalności muzealnej i jej znaczenia dla budowy tożsamości lokalnej i regionalnej.


Konkurs obejmował trzy kategorie: wystawa, działalność naukowa i wydawnicza oraz edukacja i regionalizm. W każdej kategorii przyznane zostały: nagroda oraz dwa wyróżnienia. W kategorii Edukacja i Regionalizm, w której zwyciężyło Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy,  nagrodę przyznawano za działania o charakterze edukacyjnym, których celem jest praca  na rzecz społeczności, podnosząca jej kompetencje w zakresie historii, sztuki oraz szeroko rozumianej kultury, a także działania promujące i popularyzujące dziedzictwo regionu kujawsko-pomorskiego. Natomiast w kategorii Działalność naukowa i wydawnicza w której zwyciężyło Muzeum Wodociągów, nagrodę przyznano za działania związane z publikacją (wydawnictwa, w tym e-booki i audiobooki, posiadające nr ISBN oraz konferencje oraz zakończone projekty badawcze).

Uroczystość i wręczenie nagród odbędzie się dzisiaj (12.09)  w ratuszu Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zwycięzcy otrzymają statuetki Musejon, zaprojektowane i wykonane przez Sebastiana Mikołajczaka – toruńskiego artystę, stypendystę marszałka województwa. Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku organizowane jest przez marszałka województwa oraz Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2020 roku. 

Warto wiedzieć

Apteka „Pod Łabędziem” została założona już w 1853 r. W 2017 r. zbiory apteczne stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Po opracowaniu naukowym przez nowo powstały Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB zgromadzone eksponaty są udostępnione zwiedzającym. Są wśród nich m. in. akcesoria do wytwarzania leków, utensylia medyczne, pokaźny księgozbiór, a także unikalne w skali kraju laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w. W pomieszczeniach zachowały się także oryginalne meble, które nadały ekspozycji autentyczny charakter. Muzealni edukatorzy przygotowali bogatą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży związaną z farmacją, ze szczególnym uwzględnieniem wielowymiarowego charakteru apteki. Dawniej było to  miejsce nie tylko wytwarzania i sprzedawania lekarstw, ale także produkcji świec, perfum czy marcepanu. Również te spotkania w formie warsztatów i pokazów odbywają się obecnie w przestrzeni Apteki pod Łabędziem. Podczas prac i warsztatów w ogrodzie i aptecznym eksperymentatorium, uczestnicy uczą się jak współdziałać z przyrodą, uprawiać rośliny i wykorzystywać ich właściwości. Podczas szeregu warsztatów komponują m.in. zielniki z wykorzystaniem techniki cyjanotypii, mieszanki przyprawowe z ziół, perfumy w balsamie. Tworzą również kremy, wyciągi i maceraty, szczegóły TUTAJ.