Data nie jest przypadkowa. Dokładnie trzy lata temu 11 listopada 2021 roku Młyny Rothera udostępnione zostały dla zwiedzających. Dwa lata temu otwarta została pierwsza stała wystawa "Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką".
"Tegoroczne Młyńskie Święto jest dla nas okazją, aby wrócić wspomnieniami do ruchomych obrazów, początków i okresu rozwoju bydgoskich kin oraz nawiązać do zbuntowanej sceny muzycznej wczesnych lat 90" - zapowiadają organizatorzy.
W poniedziałek, 11 listopada już od godz. 11 rozpocznie się oprowadzenie tematyczne po wystawie "Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką" - początki kina w Bydgoszczy. O godz. 12 rozpocznie się strefa warsztatowa w której skorzystać będzie można z trzech kreatywnych stanowisk
- malowane kamyki z Wyspy Młyńskiej:
- filmowe ABECADŁO;
- pocztówka z Bydgoszczy.
W tym ostatnim stanowisku będzie można stworzyć własną pocztówkę. W godz. 10-20 miłośnicy gier bezpłatnie będą mogli skorzystać ze strefy retrogamingu. Nie zabraknie też Bydgoskiej Strefy Gier bez Prądu i strefy chillout.
Na godz. 14 zaplanowane zostało spotkanie autorskie z aktorką Marią Pakulnis wokół książki "Moja nitka", a o 17 rozpocznie się pokaz filmu "A jednak tu byli", a po nim spotkanie z twórcami: Krzysztofem Kornakiem i Michałem Lutrzykowskim.
Będzie można spotkać się też z archiwistą społecznym. "Zachęcamy do przyniesienia swoich zdjęć związanych z kinem, podzielenia się opowieściami o dawnej Bydgoszczy, które staną się częścią archiwum bydgoskich historii. Premierę będzie miała również nasza nowa strona internetowa „Wywiad Rzeka”, na której znajdą się zebrane do tej pory zdjęcia i opowieści mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Podziel się z nami wspomnieniami z muzycznej i filmowej Bydgoszczy. Archiwista będzie dostępny od godz. 12.00 do 18.00, wejście od ul. Mennica, dla wszystkich, bezpłatnie" - informują Młyny.
Wizytówka Bydgoszczy
Przypomnijmy, że Młyny Rothera przez lata popadały w ruinę. Po zakupie nieruchomości przez miasto gmach przeszedł kompleksowy remont konserwatorski. W 2019 roku powołaliśmy do życia nową miejską jednostkę – Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, która opiekuje się tym wyjątkowym miejscem i konsekwentnie zagospodarowuje kolejne przestrzenie. Część przestrzeni zyskało już nowe funkcje i znaczenie. Swoje miejsce znajdują tutaj: wydarzenia poświęcone popularyzacji nauki, lokalnemu dziedzictwu czy spotkania kreatywne. W gmachu funkcjonują m.in. stałe wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, „Młyn-Maszyna” i najnowsza „Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – SOWA”. Można też korzystać z punktu widokowego oraz z czterech punktów gastronomicznych m.in. kawiarni Nowe Miejsce. W najbliższym czasie nową aranżację zyskają kolejne przestrzenie, przede wszystkim w gmachu dawnego młyna, gdzie znajduje się strefa wejścia.