- Piszę do Was korzystając z klawiatury komputera, z gabinetu prezydenta Bydgoszczy (…) Bydgoszcz jest miastem niezwykłym – nowoczesnym i tętniącym życiem, ale też bogatym historią, sięgającą wieków wstecz (…) Dziś nasze miasto to ważny ośrodek kultury, nauki i edukacji, sportu, przemysłu i turystyki. Cieszymy się z dynamicznego rozwoju, starając się równocześnie pielęgnować nasze dziedzictwo i chronić unikalną przyrodę, która nas otacza – pisze.
List napisany przez Prezydenta znajdzie się w kapsule czasu i zostanie złożony po zakończeniu remontu wieży. 123 lata minęły, od kiedy podczas poprzedniego remontu wieży Klarysek znaleziono list i gazety - świadectwa tamtych czasów. Prasa, zachowana w dobrym stanie, datowana jest na 1901 rok. Odkryliśmy również trzy monety – 2, 5, 10 fenigów z lat: 1875, 1889 i 1874. Znaleźliśmy też dwie książki – jedną adresową, drugą z planem finansowym Bydgoszczy na 1901 roku. W kapsule znalazł się także list dla potomnych, napisany niemieckim gotykiem. Mówi m.in. o historii świątyni, a obecnie trafił do dokładnego tłumaczenia – informuje Diecezja Bydgoska.
Kościół Wniebowzięcia NMP „Klarysek” to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Bydgoszczy. Jednonawowa gotycko-renesansowa świątynia została wzniesiona pomiędzy 1582 a 1618 rokiem.
Opiekę duszpasterską nad kościołem sprawuje Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.
Warto wiedzieć:
Prace konserwatorskie przy kościele klarysek mają przywrócić funkcjonalność i bezpieczeństwo budynkowi kościoła, jednemu z głównych zabytków miasta. Inwestycja ma charakter działań ratunkowych. Niezbędne jest wzmocnienie ceglanych elementów architektonicznych i całej elewacji kościoła, a przede wszystkim wymiana pokrycia dachowego, które wykazuje duże ubytki, z naprawą więźby dachowej. Inwestycja obejmuje prace przy elementach więźby dachowej razem ze wzmocnieniami i zabezpieczeniem, prace przy elementach konstrukcyjnych wieży, obróbek blacharskich, wzmocnienie ścianek przy dachach i wieży, ułożenie nowego dachu z dachówki ceramicznej, wykonanie rekonstrukcji zniszczonych i uszkodzonych elementów zdobień, montaż rynien i rur spustowych, wykonanie nowego pokrycia wieży kościoła. Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy powstał poprzez nadbudowę stojącej tu od 1582 r. murowanej świątyni św. Ducha. Budowa trwała do ok. 1590 r. Kościół orientowany, wolnostojący, w stylu gotyckim. Kościół wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Za prace odpowiada konsorcjum firm Nowochem oraz Zakład Produkcyjno-Usługowy Wimed. Zakończenie prac planowane jest jesienią przyszłego roku. Większość środków na realizację prac w kwocie 3,5 mln złotych zdobyło Miasto startując w naborze na dofinansowanie inwestycji przy zabytkach ze środków centralnych (Rządowy Program Odbudowy Zabytków). Zadanie dofinansowane jest również częściowo bezpośrednio z budżetu Miasta (ponad 71 tysięcy złotych).