Otwarciu kwiatowych dywanów towarzyszyły atrakcje takie jak maraton Zumby oraz mini kiermasz.
Organizatorami Bydgoskich Dywanów Kwiatowych są: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Bydgoszczy, Hurtownia Kwiatów Florita w Bydgoszczy oraz Państwowy Zespół Szkół Plastycznych im.L.Wyczółkowskiego. Wśród uczniów bydgoskiego „Plastyka” został rozpisany konkurs na najlepszy projekt dywanu kwiatowego. W konkursie wygrał projekt Marty Dudzińskiej, która zdobyła pierwsza nagrodę. Nagrodzeni zostali także: Patrycja Woźniak oraz Kamil Nadolski. Wszyscy nagrodzeni uczniowie są z pracowni p. Franciszka Otto, nagrodzonego w kwietniu br. statuetką Łuczniczki. Wybrany projekt został realizowany przez uczniów bydgoskiego Plastyka pod kierunkiem trzech nauczycieli: p. Ewy Gordon, p. Jarosława Nowaka i p.Michała Dyakowskiego.
Początki Bydgoskich Dywanów Kwiatowych sięgają roku 2010, a inspiracją było pole kwitnących tulipanów w gospodarstwie Katarzyny i Piotra Puksztów. Tak powstał pomysł utworzenia dywanów z główek tulipanów, które są produktem ubocznym przy produkcji cebul tulipana. Henryk Kołcon wraz z Piotrem Puksztą podjęli decyzję, a do wykonania zaprosili młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.
W pierwszej edycji imprezy, w maju 2010 r., bydgoszczanie podziwiać mogli kwiatowe dywany na placu Teatralnym, pl. Poznańskim i przed budynkiem NOT przy ul. Rumińskiego.
W 2011 roku dywany opanowały już Wyspę Młyńską, gdzie powstał kwiatowy kobierzec o powierzchni 2040 m kw., a drugi – na placu Teatralnym – miał 800 m kw. Imprezie towarzyszyła wystawa odmian tulipanów oraz pokazy florystyczne.
W 2012 r. bohaterem dywanu był Leon Wyczółkowski, któremu ten rok był poświęcony z okazji 160. rocznicy urodzin malarza i 75. rocznicy przekazania Bydgoszczy spuścizny po artyście przez jego żonę Franciszkę.
W 2013 r. zachwycaliśmy się „Bydgoszczą” – taką nazwę otrzymała bowiem nowa odmiana tulipana. Na sesji Rady Miasta zaprezentowali go hodowca Jan Ligthart oraz rodzice chrzestni Katarzyna i Piotr Puksztowie. Patronat nad imprezą objął ambasador Królestwa Niderlandów.
W 2014 r. dywan na Wyspie Młyńskiej dedykowany był Janowi Pawłowi II z okazji kanonizacji papieża Polaka. Przy liczącym 1200 m kw. kwiatowym kobiercu pracowali niezawodni uczniowie „Plastyka”.
W 2015 r. edycja dywanów kwiatowych nosiła nazwę „ Dla Mariana”, gdyż była dedykowana Marianowi Rejewskiemu.