Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa to neobarokowa świątynia wzniesiona w latach 1910-13. Zaprojektował ją Oskar Hossfeld - uznawany za specjalistę od budowy kościołów, kierownik działu do spraw budowy muzeów, kościołów i zabytków w Ministerstwie Robót Publicznych w ówczesnych Prusach. Gmach w kształcie bazyliki stylem nawiązuje do barokowych kościołów budowanych w północnych Niemczech. W trakcie jego wznoszenia używano nowych osiągnięć techniki, m.in. żelbetu. Początkowo kościół służył społeczności niemieckich katolików. Po odzyskaniu niepodległości zaczął służyć również Polakom. W latach 80. XX wieku generalnie odnowiono wnętrze kościoła, a w 2002 roku zyskał nową elewację oraz zewnętrzną iluminację. W ostatnich latach remontowana była między innymi drewniana konstrukcja wieży, pokrycie dachu oraz elewacje.
W tym roku zaplanowano prace konserwatorsko-restauratorskie ołtarza św. Teresy oraz prace konserwatorskie przy prezbiterium oraz attyce nawy głównej w elewacji północnej. Pomagają w nich Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza zabezpieczono przez samorząd województwa. Na przeprowadzenie prac Urząd Marszałkowski zabezpieczył blisko 300 tysięcy złotych.
Wsparcie otrzymały także 4 inne parafie:
- p.w. św. Antoniego z Padwy – na kolejny etap remontu kościoła,
- p.w. św. Józefa Rzemieślnika - na prace remontowe przy polichromiach wielobarwnych na deskach sklepienia nawy głównej kościoła,
- p.w. śś. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy – na II etap konserwacji ołtarza bocznego p.w. św. Józefa w Katedrze Bydgoskiej,
- pw. Miłosierdzia Bożego – na kolejny etap prac przy konserwacji polichromii stropu.
Rewitalizacja przyspiesza
W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.