logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kolejne mikroinstalacje produkują zieloną energię dla Miasta




Kolejne miejskie budynki zyskały mikroinstalacje produkujące energię elektryczną ze słońca. Łącznie mamy już 67 instalacji wytwarzających zieloną energię, które obniżają także koszty utrzymania.


- Modernizując miejskie budynki stawiamy na mądre inwestycje, czyli takie które pozwalają nam dbać o środowisko i ograniczać wydatki na bieżące utrzymanie – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Jedną z nich są instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków. Tego typu rozwiązania stosujemy przy termomodernizacjach. Zlecamy je także w innych obiektach, które nie wymagają tak kompleksowych prac.

Nowe mikroinstalacje fotowoltaiczne zostały odebrane w grudniu w 4 budynkach:

  • Żłobka nr 17, ul. Morska 2
  • Zespołu Szkół nr 19, ul. A. Grzymały-Siedleckiego 11,
  • Zespołu Szkół nr 32, ul. Krucza 5a,
  • Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej 9-15.

Moduły fotowoltaiczne zamontowano na konstrukcjach  wsporczych. Instalacje są  wyposażone w system monitorujący pracę w czasie rzeczywistym oraz archiwizacji danych, całkowicie niezależny od systemu producenta falownika. Wczesną wiosną zakończą się też prace przy V Liceum Ogólnokształcące przy ul. Szarych Szeregów 4a. Tę inwestycję powiązaliśmy dodatkowo z modernizacją pokrycia dachu. Łączny koszt 5 nowych mikroinstalacji to prawie pół miliona złotych. Będą objęte także 6-letnią gwarancją. Modernizacja dachu w szkole na Kapuściskach pochłonie dodatkowe ponad 300 tysięcy złotych.

Mądre oszczędności

W Bydgoszczy w odnawialne źródła energii wyposażyliśmy już  67 miejskich  obiektów.  Po zakończeniu ostatniej  inwestycji osiągnęliśmy produkcję na poziomie ok 1,1 GWh rocznie. Przynosi to oszczędności rzędu 1,8 mln zł rocznie. Na zlecenie bydgoskiego Zespołu Zarządzania Energią  utworzono też jednolity systemu monitoringu instalacji fotowoltaicznych. Pozwala na dokładną analizę pracy poszczególnych instalacji co umożliwia kontrolowanie poprawności jej pracy.