logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kolejna kamienica z ul. Rycerskiej w remoncie




Rozpoczął się remont kamienicy przy ul. Rycerskiej 5. Budynek przejdzie gruntowną termomodernizację. Odnowiona zostanie także frontowa elewacja z ozdobnymi detalami. Mieszkania zostaną podłączone do centralnego ogrzewania. W inwestycji pomagają fundusze europejskie na poprawę efektywności energetycznej miejskich budynków.


Budynek przy ul. Rycerskiej 5 to kamienica wybudowana około 1904 roku. Posiada 4 kondygnacje, pełni wyłącznie funkcję mieszkaniową. Przykryta jest  dwuspadowym dachem, krytym od strony ulicy dachówką.  W skrajnej części budynku ulokowano przejazd bramny. Elewacja zdobiona jest m.in. boniowaniem podkreślającym parter, gzymsami oraz geometrycznymi wzorami podkreślającymi podziały budynku. W budynku i oficynie znajduje się 17 lokali mieszkalnych. Zakres prac obejmie remont elewacji, przebudowę i termomodernizację oraz remont klatek schodowych z przebudową instalacji elektrycznej, teletechnicznej, niskoprądowej, wodno-kanalizacyjnej i gazowej z wyposażeniem wszystkich lokali w instalację c.o. i c.w.u. Warto podkreślić, że zastosowanie na ścianach frontowych cienkiej powłoki termoizolacyjnej pozwoli zachować i odrestaurować detale architektoniczne takie jak m.in. naczółki, boniowanie, gzymsy, opaski wokół okien. Renowacji poddana zostanie także drewniana brama z naświetlem.

Trwa także powtórzony przetarg, który wyłonić ma wykonawcę prac w sąsiedniej kamienicy z nr 7 z 14 lokalami. Zakres prac w wiekowej kamienicy jest podobny. Na prace w obu budynkach miejska spółka ADM zabezpieczyła prawie 8 mln zł. Wykorzysta na ten cel europejskie środki na wzrost efektywności energetycznej budynków komunalnych. Dofinansowanie pokryje około 85 % kosztów. Po odbiorach przebudowane kamienice będą objęte 7-letnią gwarancją.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników, mostów. Zlecane są prace przy odtwarzaniu zieleni. Przy prezydencie działa Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań podnoszących estetykę miejskiej przestrzeni. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.