logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kanał Bydgoski czekają kolejne inwestycje




W ubiegłym roku Stary Kanał Bydgoski i otaczające go tereny zyskały nowe atrakcje: pływające fontanny, umocnione nabrzeża i doposażone place zabaw. W tym roku kontynuować będziemy rewitalizację cennego obszaru pomiędzy Wilczakiem i Okolem. Pomaga w tym Bydgoski Budżet Obywatelski.


Kanał Bydgoski to bezapelacyjny zwycięzca w kategorii projektów ponadosiedlowych zgłaszanych w ramach BBO. Od kilku edycji bydgoszczanie najczęściej głosują na pomysły związane z jego rewitalizacją. W tym roku to zadanie wskazało aż 5700 bydgoszczanek i bydgoszczan. W ramach rewitalizacji przebudujemy kolejne ścieżki, zamontujemy stylowe oświetlenie i ustawimy pergole. Pracujemy nad przygotowaniem pierwszych postępowań przetargowych na prace projektowe i budowlane, które będą spójne z przygotowaną wcześniej koncepcją i opracowywanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenów wokół Kanału Bydgoskiego.



Zabezpieczamy też środki na realizację kolejnych projektów osiedlowych i mikroprojektów. Wśród nich są:

  • nowe urządzenia w parku nad Kanałem na Flisach,
  • dalsza rewitalizacja nabrzeży wzdłuż ul. Spacerowej na Miedzyniu-Prądach, w tym budowa alejek spacerowych,
  • dalsza rewitalizacja parku w rejonie Vi VI śluzy na Wilczaku,
  • budowa minitężni,
  • nowa ścieżka nad Kanałem na Flisach,
  • ustawienie dodatkowych koszy na śmieci oraz toalet na Flisach i Miedzyniu,
  • organizacja plenerowych koncertów na bulwarze im. S. Malinowskiego,
  • budowa schronienia dla kaczek.

W tegorocznym budżecie zabezpieczamy też blisko 300 tysięcy złotych na podświetlenie śluzy przy ul. Wrocławskiej. Więcej informacji o tym projekcie znajduje się TUTAJ.

W poprzednich latach, między innymi w oparciu o środki Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, zrealizowano szereg innych zdań, dzięki którym miejsce to przyciąga coraz więcej mieszkańców i turystów. W ubiegłym roku zamontowane zostały między innymi nowe fontanny. Dzięki podświetleniu z kolorowych ledowych opraw są doskonale widoczne również po zmroku. Doposażyliśmy też place zabaw. Największy obiekt po stronie Okola zyskał między innymi nową część dla najmłodszych dzieci. Jego wygląd i wyposażenie pomagają lepiej zrozumieć ważną rolę pszczół w ekosystemie. Dodatkowe wyposażenie zyskał plac na Wilczaku popularyzujący górskie wspinaczki. Poza tym kontynuowaliśmy odbudowę umocnień brzegów na Okolu.

Unikatowy zabytek

Stary Kanał Bydgoski to zachowany do dziś odcinek sztucznej drogi wodnej wybudowanej w latach 1773 – 1774. Koncepcja budowy połączenia wodnego Brdy i Noteci przecinającego linię wododziału powstała za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1766 roku jeden z najwybitniejszych kartografów Franciszek Florian Czaki opracował projekt kanału Brda-Noteć. Z uwagi na I rozbiór Polski, który nastąpił w 1772 r., prace nad projektem zostały wstrzymane. Koncepcje połączenia rzeki Brdy i Noteci przejął i zrealizował król pruski Fryderyk II na podstawie projektu powstałego również w 1772 r. autorstwa Franza Balthasara Schönberga von Brenkenhoffa. Prace budowlane, którymi kierował Wilhelm Dornstein, trwały od wiosny 1773r. do połowy września 1774 r. W tym czasie powstał kanał długości 26,7 km z 10 drewnianymi śluzami.



Warto wiedzieć:

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2025 roku 16 mln zł. Z wynikami ostatniej edycji można zapoznać się TUTAJ.