logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienica z dawną „kolonialką” w remoncie




Rozpoczął się remont narożnej kamienicy u zbiegu ulic Pomorskiej i Śniadeckich. W tej części Śródmieścia zachodzi wiele innych estetycznych zmian. Obie ulice z budynkami z przełomu XIX i XX z odnowionymi fasadami przypominają o dynamicznym rozwoju Bydgoszczy.


Wiekową kamienicę wzniesiono na planie zbliżonym do litery „L”. III kondygnacyjny budynek pełnił od początku funkcję mieszkalno-usługową. Charakterystycznym elementem jest ścięty narożnik z ulokowanym na parterze wejściem do sklepu, obecnie zajmowanego przez lombard. Początkowo funkcjonowały tam delikatesy i sklep kolonialny. Ta forma sklepu była bardzo popularna na przełomie XIX i XX wieku. Tego typu sklepy oferowały m.in. towary sprowadzone wówczas spoza Europy  takie jak tytoń, kawa, herbata, przyprawy. W ich ofercie często były też warzywa i owoce. Elewacja frontowa zdobiona jest naczółkami okiennymi i gzymsami. W trakcie użytkowania budynek poddawano przebudowom, stracił też część architektonicznego wystroju, m.in. widoczne na starych fotografiach boniowanie. Obecnie trwa remont, który przywrócić ma kamienicy estetyczny wygląd.

Zachwycające fasady

Ulica Pomorska jeszcze na początku XIX wieku stanowiła główny trakt wiodący w kierunku Gdańską. Następnie tę funkcję przejęła wytyczona ulica Gdańska, która oprócz funkcji komunikacyjnej szybko stała się też jedną z reprezentacyjnych ulic Bydgoszczy. Zarówno ulica Gdańska jak i Pomorska została zabudowana kamienicami, z których większość wzniesiono w latach 1865-1910. Wśród zabudowań na ul. Pomorskiej są również skromniejsze budynki, które powstawały w II połowie XIX  wieku.

W ostatnich latach wiele obiektów zostało wyremontowanych wśród nich znajdują się m.in. kamienice, zabytkowy  zespół zabudowań strażackich, trwa też przebudowa modernistycznych biurowców z okresu międzywojennego.

Ulica nabiera schludnego wyglądu również dzięki innym miejskim zadaniom. Część ulicy zyskała stylowe oświetlenie. W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski wyremontowano chodniki. Rozbudowano też monitoring, ograniczający dewastacje.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników, mostów. Zlecane są prace przy odtwarzaniu zieleni. Przy prezydencie działa Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań podnoszących estetykę miejskiej przestrzeni. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.