Budynek o funkcji mieszkalno-usługowej wzniesiono na planie zbliżonym do prostokąta. Ukończono go w 1900 roku. Pierwszym właścicielem był szewc Stanislaus Bonneberger. Za sprawą smukłej sylwetki i dominującego narożnika zwieńczonego czterospadowym dachem przypominającego wieżę powstała wyjątkowo majestatyczna kamienica. W część budynku od strony frontowej wkomponowano również wykusz. W niższej, zachodniej części budynku zaprojektowano natomiast balkony z balustradami z kutego żelaza. Wjazd na zaplecze posesji umożliwia przejazd bramny zdobiony płaskorzeźbą. Elewacje frontową zdobią też płyciny i lizeny akcentujące pionowe podziały. Część elementów jest charakterystycznych dla późnej secesji.
Remont zdecydowanie wpłynie na estetykę tej części osiedla. Wiekowy budynek niczym miejska brama od początku XX wieku strzeże wjazdu na Okole. W ciągu ostatnich kilku lat wyremontowano też szereg kamienic tworzących pierzeję w kierunku skrzyżowania z ul. Jasną. W poprzedniej dekadzie z miejskich środków wzdłuż ul. Grunwaldzkiej przebudowane zostały chodniki, oświetlenie, powstały nowe drogi rowerowe, miejsca parkingowe, zatoki autobusowe, przejścia dla pieszych i nasadzenia na pasie zieleni.
Trochę historii
Ulica Grunwaldzka to jedna z dłuższych ulic w mieście (prawie 7 km). W granicach miasta odcinek znajdujący się na Okolu (za ul. Graniczną) i Czyżkówku znalazł się dopiero w 1920 roku. W latach 1895-1969 wzdłuż odcinka od Czarnej Drogi do Czyżkówko znajdowały się tory kolejki wąskotorowej. Z kolei na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do Czarnej Drogi kursowały w latach 1898-1984 tramwaje. Duża część zabudowy wzdłuż ulicy pochodzi z początku XX wieku. Była to jedna z najważniejszych arterii zapewniających komunikację na kierunku Bydgoszcz-Berlin. Do 1920 roku odcinek od dzisiejszego ronda do ul. Granicznej wraz z ulicą Św. Trójcy nosił nazwę ulicy Berlińskiej (Berliner Strasse).
Estetyczna Bydgoszcz
W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.