Na scenie Opery Nova ponownie gościć będzie grupa Polskiego Baletu Narodowego Junior, która 9 lutego (niedziela) wystąpi z nowym programem „Juvenalia 3”. Będzie to wieczór osadzony przede wszystkim w muzyce polskiej - to idealna propozycja dla miłośników tańca współczesnego. Zobaczymy dwie nowe choreografie, przygotowane specjalnie dla PBN Junior: Fantasie Polonaise, zrealizowaną przez Dawida Trzensimiecha do chopinowskiego koncertu fortepianowego e-moll oraz Shine autorstwa Kristófa Szabó z muzyką Philipa Glassa, ale w połączeniu z utworem Henryka Mikołaja Góreckiego. Trzecią pozycją wieczoru będzie balet Journey Within Valentina Zucchettiego, który sięgnął po kompozycję Juliusza Zarębskiego. Wieczór uzupełni słynna wariacja „Umierającego łabędzia” Michaiła Fokina. Spektakl baletowy „Juvenalia 3” odbędzie się w niedzielę, 9 lutego o godz. 18:00. Spektakl dla widzów 12+.
Na początku lutego (1-2.02) „Wesele Figara”, czyli pięcioaktowa sztuka Pierre'a Beaumarchais'ego, drugie z kolei, po "Cyruliku sewilskim", dzieło przedstawiające perypetie hrabiego Almavivy i jego służącego Figara, które zainspirowało Mozarta do skomponowania opery pod tym samym tytułem. Jak przechytrzyć możnych tego świata? Jak "utrzeć nosa" unikając przy tym zemsty? Trzeba uciec się do inteligentnej intrygi: zranić dumę i jednocześnie wytrącić im z ręki broń, którą chcieliby nas dosięgnąć.
W repertuarze zaplanowano również „Halkę” (21 – 23.02). Moniuszko ukończył komponowanie „Halki” w połowie roku 1847 i próbował wystawić ją w Warszawie. Jednak tę pierwszą, dwuaktową wersję wykonał w Wilnie w roku 1848. Dopiero 11 lat później, 1 stycznia 1858 r. odbyła się warszawska premiera czteroaktowej wersji tej najwybitniejszej polskiej opery romantycznej, przyjęta z ogromnym entuzjazmem. W historii bydgoskiej Opery jest to czwarta realizacja „Halki” tym razem przygotowana przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych. Halka jest wyjątkiem od reguły. Zawzięta góralka sięga po marzenia i przekracza granice. Walczy o to, co dla niej największe i najważniejsze: o miłość, wielką, palącą, uskrzydlającą i destrukcyjną zarazem. Gotowa zniszczyć świat z bezsilności, że nie może osiągnąć tego, czego pragnie. Dociera do najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy, jak mityczna Medea. I w tym tragicznym momencie upadku Halka dotknięta zostaje boską ręką, która wznosi dziewczynę na najwyższy poziom szlachetności w imię najczystszej miłości. Halka otwiera tym samym drzwi do lepszego świata. Więc jednak jest sprawiedliwość, nie w ludzkim, ale w boskim wymiarze".
„Orfeusz i Eurydyka” opera w 3 aktach , pojawi się na scenie Opery Nova 14, 15 i 16 lutego. W tej operze Christoph Willibald Gluck sięgnął po znany z mitologii greckiej temat Orfeusza, który po śmierci Eurydyki dostaje szansę, by zstąpić do podziemi Hadesu i przywrócić zmarłą żonę do świata żywych. W spektaklu Opery Nova - którego reżyserem i choreografem jest Robert Bondara - wyprawa Orfeusza po Eurydykę staje się podróżą w głąb podświadomości mężczyzny nieprzygotowanego na utratę ukochanej oraz próbą odnalezienia się w przeżywaniu tęsknoty za najbliższą osobą. Mimo współczesnej interpretacji mitu, nie brak tu odniesień do antyku w nierealnych postaciach - w spektaklu świat widzimy bowiem oczami pogrążonego w rozpaczy Orfeusza, którego urojone wyobrażenia mieszają z rzeczywistością.
W ostatni dzień lutego (28.02) o godz. 19:00 zaplanowano operetkę „Księżniczka Czardasza”. To arcydzieło operetki powstawało w przededniu I wojny światowej. Libretto oddaje prawdę o zmieniającym się świecie: przemianach w obyczajowości, rozpadzie starych struktur społecznych. Akcja sceniczna odgrywa się w Polsce międzywojennej.