logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Język migowy w urzędzie? – to nie problem!




W dwóch budynkach Urzędu Miasta Bydgoszczy można skorzystać z pomocy tłumacza migowego on-line. Takie udogodnienie pomaga w kontaktach z klientami z dysfunkcją słuchu.


Od 1 kwietnia 2012 r. w Polsce obowiązuje ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Nakłada ona na podmioty publiczne obowiązek wprowadzenia udogodnień i narzędzi umożliwiających informowanie, kontakt oraz udzielanie usług osobom z wadami słuchu.

W naszym Urzędzie korzystamy z usługi tłumacza migowego on-line. Jest to aparat telefoniczny z monitorem. Po podniesieniu słuchawki, bez konieczności wybierania jakiegokolwiek numeru, otrzymujemy połączenie z tłumaczem migowym, który pośredniczy w kontakcie pomiędzy mieszkańcem a urzędnikiem.

Posiadamy dwa takie urządzenia – jedno w Biurze Obsługi Mieszkańca w ratuszu przy ul. Jezuickiej (parter, pokój 4A – wejście od ul. Niedźwiedziej), drugie w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych na ul. Grudziądzkiej. W miejscach, gdzie są urządzenia, znajdują się odpowiednie naklejki informujące.

Z myślą o tej grupie mieszkańców, od 2012 r. transmitowane przez Internet sesje Rady Miasta Bydgoszczy również tłumaczone są symultanicznie na język migowy.

Warto wiedzieć:

Według szacunkowych danych Polskiego Związku Głuchych blisko 40.000 osób głuchych używa w komunikowaniu się rożnych form języka niewerbalnego, z czego kilka tysięcy posługuje się językiem migowym.