logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Jak Bydgoszcz rosła w siłę




Dokładnie 105 lat temu do Bydgoszczy przyłączono 18 okolicznych gmin. Dzięki temu staliśmy się jednym z największych miast II Rzeczypospolitej. Dziś na gospodarcze znaczenie miasta znacznie większy wpływ ma samorządowa współpraca w ramach Metropolii Bydgoszcz.


W styczniu 1920 r. Bydgoszczy po latach zaborów wróciła do Polski. Już marcu tego roku zdecydowano o rozszerzeniu miasta o sąsiednie gminy wiejskie z powiatu ziemskiego. Rozporządzenie w tej sprawie wydał minister byłej dzielnicy pruskiej Władysław Seyda, a w jego imieniu dokumenty podpisał Leon Janta-Połczyński.
Ten drugi to postać wyjątkowo zasłużona dla naszego miasta. Dzięki jego dyplomatycznym działaniom i osobistym relacjom z dyplomatami amerykańskimi, w ostatecznym raporcie główne kryterium granicy pomiędzy Polską a Niemcami, jakim miała być liczba mieszkańców danej narodowości, rozszerzono o poczucie patriotyzmu grup narodowościowych, ich siły ekonomicznej, przywiązania do kultury. Ta poprawka umożliwiła przypisanie Bydgoszczy do Polski. 8 października 1919 r. został podsekretarzem stanu w Ministerstwie b. Dzielnicy Pruskiej w Poznaniu. To właśnie z tytułu pełnienia tej funkcji, 22 stycznia 1920 r. przyjechał do Bydgoszczy wraz z gen. Józefem Dowbor-Muśnickim i na Starym Rynku dokonał oficjalnego przyłączenia Bydgoszczy do Polski. 

Gminy stały się bydgoskimi osiedlami

1 kwietnia 1920 r. na mocy decyzji władz do Bydgoszczy przyłączono aż 18 gmin. Wśród nich były Szwederowo, Okole, Wilczak, Bielice, Rupienica (Glinki), Małe Bartodzieje, Wielkie Bartodzieje, Szretery (Skrzetusko), Bielawki, Małe Kapuściska, Wielkie Kapuściska, Sciersko (Siernieczek), Czyżkówko, Jachcice, Miedzyń, Biedaszkowo, Fordonek (Brdyuście). Przyłączając nowe miejscowości nasze miasto osmiokrotnie zwiększyło swój obszar. Powierzchnia miasta wzrosła z zaledwie 8,45 do 65,62 km kwadratowych. W okresie międzywojennym pod względem terytorialnym większe od Bydgoszczy były tylko Warszawa, Poznań i Wilno. 
Bydgoszcz nie tylko znacznie zwiększyła swoje terytorium, ale też zyskała blisko 22 tys. nowych mieszkańców. 
Niespełna rok później większością jednego głosu Rada Miejska Fordonu wyraziła również chęć przyłączenia się do Bydgoszczy, ale tę uchwałę zablokował fordoński magistrat. Na ten moment przyszło nam poczekać aż 52 lata. 1 stycznia 1973 r. Fordon oficjalnie stał się dzielnicą Bydgoszczy. Ostatnie znaczące zmiany w rozwoju przestrzennym miasta nastąpiły w 1977 roku, kiedy do Bydgoszczy przyłączono m.in. Myślęcinek, dalsze tereny w Fordonie, Smukałę i Łęgnowo Wieś. 

Metropolitalna współpraca

Obecnie o rozwoju miasta bardziej niż zmiany granic decyduje samorządowa współpraca. Bydgoszcz z okolicznymi samorządami od 2016 roku rozwija inicjatywę Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, w ramach której pogłębiana jest współpraca międzysamorządowa – zarówno bezpośrednio w ramach Stowarzyszenia, a także w oparciu o prawie 200 umów i porozumień międzygminnych - w takich obszarach jak rozwój komunikacji publicznej, wspólna promocja gospodarcza i polityka senioralna, gospodarka odpadami, zarządzanie kryzysowe czy realizacja grup zakupowych na gaz i energię elektryczną. Działania takie nie tylko przyczyniają się do integracji i poprawy komfortu życia mieszkańców, ale przede wszystkim potwierdzają dobrowolną wolę współpracy i realne powiązania w ramach Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego. W nowej Strategii Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Strategia Przyspieszenia 2030+ to właśnie obszar naszej metropolii uznany został jako samodzielny i naturalny obszar funkcjonalny Bydgoszczy. Zamieszkuje go około 600 tysięcy mieszkańców. W skład Metropolii Bydgoskiej wchodzi 20 samorządów.