logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Hermetyczna hala na Siernieczku gotowa




Zakończyła się budowa hermetycznych hal przy ul. Inwalidów. Inwestycja ma zatrzymać wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu, na który skarżyli się okoliczni mieszkańcy.


Miasto już pod koniec 2022 roku wydało pozwolenie na inwestycję polegającą na hermetyzacji i modernizacji instalacji, dzięki której cały proces zagospodarowania odpadów będzie przebiegał w hermetycznych warunkach. Była to odpowiedź na głosy mieszkańców Siernieczka skarżących się na uciążliwe zapachy.

- To jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w kraju. Jej najważniejszym elementem jest zaawansowany system oczyszczania powietrza w postaci 4-komorowego biofiltra biologicznego, systemu podciśnienia, systemu odpylania i wentylacji. Zastosowane rozwiązania zapobiegają wydostawaniu się zapachów na zewnątrz, co jest szczególnie istotne z perspektywy naszego otoczenia – mówi Marcin Dobiegała, prezes zarządu REMONDIS Bydgoszcz S. A.

Łączna powierzchnia hal wynosi ponad 12 tys. m2. To w nich zagospodarowywane będą m.in. odpady zielone wytwarzane przez mieszkańców Bydgoszczy i regionu. Cały proces przebiegać będzie w pełni hermetycznych warunkach, począwszy od rozładunku odpadów, przygotowywania do kompostowania, przez rozdrabnianie, przetwarzanie i przesiewanie, aż do uzyskania finalnego produktu jakim jest środek poprawiający właściwości gleby.
- Gratuluję sfinalizowania inwestycji polegającej na modernizacji instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Cieszę się, że regionalne firmy zajmujące się gospodarką odpadami dążą do minimalizowania efektów wywieranych na lokalny ekosystem. Zrównoważony rozwój oraz ochrona otaczającego nas świata są ważnymi elementami polityki środowiskowej. Jednocześnie dbałość o komfort życia mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy jest dla mnie priorytetem, a każda taka inwestycja, ten komfort poprawia. Dziękuję zatem i za ten aspekt modernizacji - mówi zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz.

Instalacja zacznie działać po uzyskaniu wymaganych pozwoleń.
- Wniosek o pozwolenie emisyjne został już złożony do Urzędu Marszałkowskiego. Czekamy na decyzję - informuje Małgorzata Gotowska, członek zarządu REMONDIS Bydgoszcz S. A

Bydgoska inwestycja jest jedną z największych w historii grupy REMONDIS w Polsce. Wartość projektu nie przekroczyła 50 mln złotych. Na jego realizację pozyskano środki finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.