- Często podkreślam, że rozpoczęcie tej inwestycji to wynik ogromnego zaangażowania i determinacji bydgoskiego środowiska sportowego – mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Dlatego dzisiejsza uroczystość to przede wszystkim święto naszych znakomitych sportowców. Fakt, że ta hala jest niezbędna nie podlegał dyskusji. Jednak największym wyzwaniem było zabezpieczenie pieniędzy na tę inwestycję. Dlatego doceniam, że budując halę możemy liczyć na dofinansowanie rządowe oraz na środki z budżetu województwa.
- Bydgoszcz nazywana jest stolicą polskiej lekkoatletyki – podkreśla Wojewoda Michał Sztybel. -Nowa infrastruktura jeszcze bardziej to podkreśli. Hala ma duże znaczenie pod kątem szkolenia reprezentantów Polski w lekkiej atletyce. Dlatego możemy mówić, że dziś powstają nie tylko fundamenty nowej hali, ale też podstawy do kolejnych sukcesów naszych sportowców. Cieszę się, że rządowe wsparcie w kwocie 35 mln zł z programu „Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” pomoże osiągnąć ten cel.
- Żałuję, że tej hali nie było kiedy samemu trenowałem na „Zawiszy”, ale niezmiernie cieszę się że ten obiekt powstaje. Pomoże on treningach młodzieży, i stworzy warunki w których łatwiej będzie osiągać medalowe sukcesy w międzynarodowych zawodach – podkreślał Paweł Wojciechowski, bydgoski mistrz świata w skoku o tyczce, pełniący obecnie funkcję wiceprezesa CWZS Zawisza.
W uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego udział wzięli również wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa, projektanci, przedstawiciele wykonawcy i bydgoskich klubów sportowych.
Spływająca kropla
Hala powstaje w północnej części kompleksu Zawiszy, w miejscu, gdzie wcześniej istniały olimpijki – domki noclegowe dla sportowców. Zgodnie z projektem powstanie wielofunkcyjny obiekt liczący dwie kondygnacje. Na parterze zlokalizowana będzie hala lekkoatletyczna o pow. ok. 6500 metrów kwadratowych z bieżnią okrężną, bieżnią prostą, stanowiskiem do pchnięcia kulą, do skoków wzwyż, skoków o tyczce, w dal oraz trójskoku i zapleczem sanitarnym i trybunami mobilnymi. Zapewni komfortowe warunki treningowe sportowcom. W piwnicy zlokalizowana zostanie natomiast hala strzelecka o powierzchni ok. 3200 metrów kwadratowych przeznaczona do strzelań sportowych na dystansie 10, 25 i 50 m, umożliwiająca organizację zawodów rangi krajowej i międzynarodowej. Naziemna część hali będzie miała kształt przypominający spływającą kroplę wody.
Dzieje się na placu budowy
Za prace odpowiada firma Strabag. Wykonawca prowadzi obecnie roboty ziemne, fundamentowe i konstrukcyjne przy kondygnacji podziemnej w której funkcjonować będzie część dla strzelectwa sportowego. Oprócz fundamentów powstały już pierwsze żelbetowe słupy i elementy, do których kotwiona będzie konstrukcja dachu oraz część ścian piwnicznych i szyb windowy . Inwestycja kosztuje ponad 84 mln zł. Zakończenie prac planowane jest w 2026 roku. Po odbiorach obiekt będzie objęty 7-letnią gwarancją. Finansowanie budowy hali zaplanowano z trzech źródeł: Budżetu Miasta, Budżetu Województwa oraz centralnego programu „Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Wcześniej miasto opracowało też niezbędną dokumentację, pozwolenia oraz zabezpieczyło teren.
Dla naszych gwiazd
W bydgoskich klubach lekkoatletycznych trenują gwiazdy polskiej i światowej lekkiej atletyki np. Iga Baumgart-Witan, Adrianna Sułek-Schubert czy Marika Popowicz-Drapała. To medalistki igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Najbardziej utytułowana z nich jest Iga Baumgart-Witan: złota i srebrna medalistka olimpijska z Tokio (2021 rok), podwójna medalistka mistrzostw świata, mistrzyni Europy. Sukcesy na mistrzowskich imprezach odnoszą także strzelczynie Zawiszy: Klaudia Breś oraz Aneta Stankiewicz.
Ważne liczby:
- Powierzchnia hali lekkoatletycznej 6500m2
- Powierzchnia hali strzelectwa sportowego 3200 m2,
- Dystans strzelań: 10, 25 i 50m
- Wartość inwestycji: 84,3 mln zł
- Zakończenie budowy: 2026 rok