logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Europejskie wsparcie dla naszej biblioteki!




Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy otrzymała wysokie dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt "Droga do Nowoczesności" – modernizacja i rewitalizacja zabytków oraz wdrożenie nowej oferty kulturalnej. Wkrótce ruszą duże inwestycje. Kapitalnie uzupełnią szereg innych zdań zrealizowanych wzmacniających atrakcyjność Salonu Bydgoszczy.


Modernizacja i rewitalizacja zabytków oraz wdrożenie nowej oferty kulturalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy to główne zadania, które będą realizowane w ramach nowego projektu. Obejmuje prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowych budynkach przy ul. Długiej 39, ul. Długiej 41, ul. Jana Kazimierza 2, Stary Rynek 22, Stary Rynek 24, likwidację istniejących barier architektonicznych, zadaszenie szkłem dziedzińca, wymianę stolarki okiennej i remont elewacji, budowa magazynów, adaptację wnętrz na potrzeby nowych działalności kulturalno-edukacyjnych. Istotną rolę odgrywa również zakup wyposażenia i sprzętu dla pomieszczeń objętych modernizacją.
Nowoczesne wyposażenie, które zakupione zostanie dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, wzbogaci ofertę o Przestrzeń 360º, Pokój gier oraz Pracownię Literobrazków, zapewniając nowe możliwości dla czytelników i gości.

Każde z wymienionych działań ma na celu nie tylko rewitalizację zabytkowych budynków, ale także stworzenie nowoczesnej infrastruktury wspierającej różnorodne formy kultury i edukacji, dostosowanej do współczesnych standardów i potrzeb społecznych. Projekt skierowany jest do szerokiego kręgu odbiorców, w tym mieszkańców regionu Kujawsko-Pomorskiego oraz turystów. Oczekujemy, że nowa oferta kulturalna Biblioteki przyciągnie zarówno lokalną społeczność, jak i odwiedzających, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej miasta oraz całego regionu. Celem jest nie tylko przekształcenie zabytkowej infrastruktury, ale także zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta oraz poprawa jakości życia lokalnej społeczności.

Wartość projektu szacowana jest na około 42 mln zł. Wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-27 to prawie 22 mln zł. Ze szczegółami projektu można zapoznać się TUTAJ

Salon Miasta pełen kultury

Wcześniej Miasto zrealizowało szereg innych inwestycji związanych z rewitalizacją Salonu Bydgoszczy, m.in. rewitalizację Wyspy Młyńskiej, Starego Rynku, restylizację mostów, przebudowę bulwarów. Ponownie tętnią życiem budynki Młynów Rothera, Muzeum Okręgowego, Teatru Kameralnego. Środkami z gminnego programu rewitalizacji wspieraliśmy wiele prywatnych przedsięwzięć. Ta część miasta została także objęta dodatkową formą ochrony w formie parku kulturowego. Obecnie kontynuujemy prace związane z rewitalizacją m.in. placu Kościeleckich, placu Wolności oraz Rybiego Rynku. Współfinansujemy rozbudowę Opery Nova o IV krąg.

Warto wiedzieć:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dra Witolda Bełzy jest najstarszą i największą książnicą w Bydgoszczy – działa od 1 października 1903 r. Pierwszym polskim dyrektorem instytucji został w 1920 r. jej obecny patron, dr Witold Bełza. Przyczynił się do wzbogacenia zbiorów m.in. o cenną, istniejącą od końca XV w. kolekcję Biblioteki Bernardynów Bydgoskich (1374 woluminy w tym 97 inkunabułów z unikatową w skali światowej ulotką Hieronima Savonaroli) i rękopisy Kazimierza Kierskiego (670 jednostek zawierających 435 dokumentów królewskich). Podczas okupacji część polskojęzycznej literatury przekazano na makulaturę; wiele z nich uratowały polskie bibliotekarki pracujące w magazynie. Aby uchronić książki przed niemiecką akcją ewakuacyjną (1942-1944), część z nich ukryto w Muzeum Miejskim, a także w piwnicach szkół powszechnych. Po wojnie straty oszacowano na 20 proc. całego księgozbioru. Obecnie księgozbiór WiMBP liczy ok. 870 tys. woluminów.